22.4.2024 - 13:30

Kompensējot 2024. gada Rimi Rīgas maratona CO2e pēdu, Pierīgā sastādīts jauns Rimi Rīgas maratona mežs

Nedēļas nogalē SIA “Rīgas meži” teritorijā Pierīgā, Ropažu novadā, tika iestādītas 3750 eglītes, no jauna veidojot mežaudzi 1,5 hektāru platībā un priekšlaikus kompensējot daļu no 2024. gada maratonā radītā CO2e pēdas nospieduma. Paredzot, ka šogad, ievērojami palielinoties Rimi Rīgas maratona dalībnieku skaitam, būtiski pieaugs arī maratona oglekļa pēdas nospiedums, organizatori šogad dubultojuši ilgtspējas programmā “Run for Future by Neste” sastādītās mežaudzes apjomu. 

Pateicoties ilgtspējas programmai “Run for Future by Neste”, Rimi Rīgas maratons 2022. gadā kļuva par pirmo pasākumu Baltijas tautas sporta un masu pasākumu vēsturē, kas aizsāka tradīciju aprēķināt un kompensēt Rīgā Rimi Rīgas maratona CO2e izmešu pēdas nospiedumu, aktīvi iesaistoties skrējēju komūnas izglītošanā. Šī gada Rimi Rīgas maratonā ilgtspējas audits veikts jau trešo gadu, aprēķinot pasākumā radīto oglekļa pēdas nospiedumu un pilnībā kompensējot to Rīgā un tās apkārtnē.

Nedēļas nogalē Ropažu novadā iestādītais Rimi Rīgas maratona mežs ir pirmais praktiskais solis, lai priekšlaicīgi kompensētu 2024. gada maratonā radīto oglekļa pēdas nospiedumu. 3750 eglītes tika iestādītas 1,5 hektāru lielā lauksaimniecības zemes platībā, kurā Juglas mežniecība jau vairāku gadu garumā saskaras ar invazīvā latvāņa izplatību. Apstādot zemi ar eglēm un to regulāri kopjot, tuvāko gadu laikā tiks nodrošināts ēnojums, ko veidos Rimi Rīgas maratona mežs, samazinot latvāņu izplatību.

“Mēs, Neste Latvija, ticam, ka ilgtspēja nav tikai tukšs vārds – tā ir apņemšanās rīkoties, jo tieši mēs varam veikt praktiskus soļus, lai rūpētos par to, kādu vidi atstājam nākamajām paaudzēm. Tāpēc priecājamies par iespēju, sastādot 3750 egļu stādus plecu pie pleca ar maratona dalībniekiem, rādīt pozitīvu piemēru un jau priekšlaikus kompensēt daļu no maratonā radītās oglekļa pēdas. Šī meža stādīšanas talka bija tikai  pirmā no “Run for Future by Neste” programmas iniciatīvām šogad. Tuvojoties maratonam, turpināsim skrējējus izglītot par ilgtspēju un iespējām samazināt un kompensēt savu individuālo oglekļa pēdu, savukārt pēc pasākuma precīzi aprēķināsim šī gada kopējo maratonā radīto pēdas nospiedumu un kompensēsim atlikušo pēdas daļu Rīgas pilsētā,” stāsta Armands Beiziķis, Neste Latvija valdes priekšsēdētājs.

SIA “Rīgas meži” Juglas mežniecības mežzinis Andris Upenieks skaidro: “Priecājamies, ka kopā ar Rimi Rīgas maratona komandu koku stādīšana kļuvusi par tradīciju, un šī iniciatīva kuplā brīvprātīgo palīgu skaitā ar katru gadu kļūst aizvien apjomīgāka. Svaigā gaisā pavadītais laiks un iestādītā mežaudze ir lieliska komandas saliedēšanas aktivitāte. Paldies Rimi Rīgas maratonam par iniciatīvu, kas iedvesmo arī citus cilvēkus un uzņēmumus rūpēties par vidi, kādu atstājam nākamajām paaudzēm!” 

Individuālās oglekļa pēdas kompensēšanas iespēja

Rimi Rīgas maratona organizatori parūpējušies arī par iespēju katram dalībniekam individuāli kompensēt savu pēdu, reģistrējoties Rimi Rīgas maratonam. 2024. gadā savu individuālo pēdu reģistrējoties jau paspējuši kompensēt teju 400 dalībnieku, pie tam atsevišķi uzņēmumi pat kompensējot visu savu darbinieku – maratona dalībnieku – oglekļa pēdas nospiedumu. Organizatori aicina ikvienu būt atbildīgam un vidi saudzējošam ikdienā un maratonā un savu pēdu kompensēt pašiem reģistrācijas sistēmā. Savu individuālo pēdu kompensēt savā maratona profilā iespējams arī tad, ja dalībnieks maratonam jau reģistrējies. 

Prognozējams oglekļa pēdas nospieduma pieaugums

Lai gan maratona oglekļa pēdas nospiedums, rēķinot vidēji uz vienu dalībnieku, pagājušajā gadā samazinājās, kopējā Rimi Rīgas maratons pēda turpināja augt, pārsvarā pateicoties pieaugošam ārvalstu dalībnieku skaitam. Kā zināms, lielākā daļa ārvalstu skrējēju Rīgā ierodas ar aviotransportu, tādējādi ietekmējot kopējo oglekļa pēdas nospiedumu. Organizatori prognozē, ka arī šajā gadā būs būtisks dalībnieku skaita, it īpaši ārzemju dalībnieku, pieaugums, kā rezultātā 2024. gada oglekļa pēdas nospiedums pārsniegs 2023. gada pēdu. 

Programmā “Run for Future by Neste” aprēķinātā kopējā Rimi Rīgas maratona 2024. gada pēda, kā arī pārējās aktivitātes, kas plānotas pēdas kompensācijai Rīgas pilsētā, tiks izziņotas pēc Rimi Rīgas maratona.  

Reģistrācija Rimi Rīgas maratona distancēm
Atgādinām, ka Rimi Rīgas maratona visām distancēm (42, 21, 10, 5 kilometru, DPD jūdzes distancei un Olimpiskajai bērnu dienai) iespējams reģistrēties oficiālajā maratona mājaslapā www.rimirigamarathon.com. Organizatori atgādina, ka izdevīgāk reģistrēties līdz 30. aprīlim.


Par Rimi Rīgas maratonu:
Maratons Rīgā notiek kopš 1991. gada. Rimi Rīgas maratons ir Baltijas valstu vērienīgākais tautas sporta notikums, kas ik gadu Latvijas galvaspilsētā pulcē desmitiem tūkstošu skrējēju no visas pasaules. 2024. gadā Rimi Rīgas maratons norisināsies 18.-19. maijā, kad pasākuma ietvaros būs iespējams izskrieties maratona, pusmaratona, 10km, 5km, DPD jūdzes (1609m) un Olimpiskās bērnu dienas distancēs. Visām Rimi Rīgas maratona distancēm piešķirtas Pasaules vieglatlētikas savienības kvalitātes zīmes (World Athletics Road Race Label), bet maratonam un jūdzes distancēm ir arī Latvijas čempionāta statuss.

Rimi Rīgas maratona organizatoru komandas kontā ir arī pirmais Pasaules čempionāts skriešanā (World Athletics Road Running Championships Riga 23) pusmaratona, 5 km un jūdzes distancēs, kura laikā tika uzstādīti trīs pasaules rekordi. Pasaules čempionāts uzskatāms par nozīmīgāko tautas sporta un vieglatlētikas notikumu Baltijas valstu vēsturē, kas pulcēja pasaules labākos elites skrējējus un amatierskrējējus no 105 pasaules valstīm, kā arī kopā ar Rimi Rīgas maratonu nodrošināja 11,8 miljonu pienesumu valsts ekonomikai. 

Rimi Rīgas maratons sadarbībā ar Bērnu slimnīcas fondu, Rimi un Latvijas televīziju īsteno labdarības kampaņu "Labas gribas kilometri", kurā, kopš tās aizsākuma 2020. gadā, jau kopumā saziedoti 60 000 eiro bērniem ar kustību traucējumiem. Rimi Rīgas maratons aizsācis arī Baltijā nozīmīgāko pasākumu ilgtspējas programmu "Run for Future by Neste", kuras ietvaros ne tikai tiek aprēķināts un kompensēts pasākuma oglekļa pēdas nospiedums, bet arī visi dalībnieki aicināti rīkoties atbildīgi.

Maratonu kopš 2007. gada sadarbībā ar Rīgas domi rīko aģentūra NECom (SIA Nords Event Communications). Galvenais partneris – Rimi, partneri – Neste, TK Spice, Elektrum, sponsori – DPD Latvija, Indexo, WESS Motors Toyota, Sportland, Nike, Latvijas Olimpiskā komiteja. Partneri  – Bērnu slimnīcas fonds, dabīgais minerālūdens Mangaļi, Garmin, Happy, Mēness aptieka, Science in Sport, Vizulo, Klotiņi & Serģis, LSFP, LVS, VSK Noskrien, Rīgas meži un citi. Mediju partneri – LTV, LSM.