13.12.2022 - 14:27

Rimi Rīgas maratona oglekļa pēdas nospiedumu pirmoreiz Baltijā kompensēs ar Neste Latvija atbalstu

Rimi Rīgas maratons kļuvis par pirmo liela mēroga sporta notikumu Baltijā, kas izvērtējis savu ietekmi uz vidi, veicot CO2e emisiju jeb oglekļa pēdas nospieduma aprēķinus. Apjomīgajā ilgtspējas auditā, kas teju gada garumā ar Neste Latvija atbalstu veikts, izvērtējot trīs klasiskos tvērumus - pašu radītās emisijas, netiešās emisijas no saņemtās un patērētās elektroenerģijas, un netiešās dalībnieku radītās emisijas, secināts, ka Baltijas lielākais skriešanas notikums radījis 152 663 kg CO2e emisiju. 

Savu pēdu Rimi Rīgas maratons apņēmies kompensēt, ar Neste Latvija atbalstu gan ieguldot emisijas mazinošos vides infrastruktūras uzlabošanas projektos Rīgas pilsētā, gan atbalstot vairāku tūkstošu priežu un egļu stādīšanu visā Latvijā. CO2e kompensēšana ir unikāls jauninājums lielo masu pasākumu organizēšanā – Rimi Rīgas maratona organizatori cer, ka ar savu piemēru mudinās arī citas nozares, uzņēmumus un pasākumus pievērsties savas ietekmes uz vidi izvērtēšanā. 

Maratona ilgtspējas programmas “Run for Future by Neste”, kuras ietvaros tapis Rimi Rīgas maratona ilgtspējas audits, mērķis ir pēc iespējas mazināt Baltijas lielākā tautas sporta notikuma ietekmi uz vidi, ilgtspējīgam dzīvesveidam mudinot pievērsties gan skrējēju komūnu un sabiedrību, gan pasākumu nozares (un ne tikai) uzņēmumus un organizācijas. 
 
“Mēs visi aiz sevis atstājam pēdu. Arī Rimi Rīgas maratons, lai cik zaļš un pūkains tas nebūtu, atstāj pēdu. Taču pateicoties Neste, esam pirmais liela mēroga tautas sporta pasākums Baltijā, kas ne tikai izvērtējis savu ietekmi uz vidi, veicot CO2e emisiju jeb pēdas nospieduma aprēķinus, bet arī savu pēdu kompensēs, ieguldot emisijas mazinošos infrastruktūras projektos Rīgā un Latvijā. Turpināsim pilnveidot arī maratona producēšanas un organizēšanas procesus un, protams, neatslābstoši runāsim ar savējiem – skrējēju komūnu, maratona partneriem, sabiedrību, lai savu pēdu katrs no mums apzinātos un arvien vairāk par to rūpētos pats”, “Run for Future by Neste” ilgtspējas programmu komentē Aigars Nords, Rimi Rīgas maratona organizatoru komandas vadītājs. 

“Mēs, Nestē, strādājam pēc skaidra principa – ja Tu neiniciē pārmaiņas, ja neizaicini esošo status quo, neesi pārsteigts, ja nekas nemainās. Taču pasaulei nav laika gaidīt. Tādēļ kopīgi ar Rimi Rīgas maratonu esam apņēmušies spert pārliecinātus soļus, lai aptvertu pasākuma radīto ietekmi, izglītotu sabiedrību un kopīgi ilgtermiņā apņemtos emisijas kompensēt un mazināt, iniciējot jēgpilnus  vides projektus, no kuriem iegūs daudzi,” papildina Armands Beiziķis, SIA Neste Latvija valdes priekšsēdētājs.

Rimi Rīgas maratona Ilgtspējas audits programmas “Run for Future by Neste” ietvaros tika veikts sadarbībā ar Latvijas Universitātes pētnieku un vides ekspertu Jāni Brizgu, izmantojot organizatoriem pieejamos datus, aptaujājot sadarbības partnerus un Rimi Rīgas maratona dalībniekus. 

Oglekļa pēdas nospieduma aprēķinos  tika iekļauti un novērtēti visi trīs klasiskie tvērumi (scope 1-3), kurus organizācijas analizē, lai aprēķinātu savu oglekļa pēdu:

1. tvērums – tiešās emisijas jeb SEG (siltumnīcefekta gāzu) emisijas, kuras rodas un tiek ražotas pasākumā/am un kuras organizatori kontrolē, piemēram, degviela  skrējēju transportam.
2. tvērums – netiešās SEG emisijas no saņemtās un patērētās elektroenerģijas, piemēram, maratona EXPO, kas norisinās vairākas dienas līdz pasākumam, lai skrējējiem izsniegtu dalībnieku numurus, ražotā elektrība vai ģeneratoru saražotā elektrība pasākumā.
3. tvērums – visas pārējās netiešās emisijas, saražotie banneri, konstrukcijas un medaļas, enerģijas punkti trasē, dalībnieku ierašanās Rīgā, transports uz startu, viesnīcas utml. 

Rimi Rīgas maratona pēdas kompensācija

Pateicoties Rimi Rīgas maratona ilgtspējas partnerim Neste Latvija, pasākuma apzinātā  oglekļa pēda (152 663 kg CO2e) pirmoreiz Baltijā tiks kompensēta.  Lauvas tiesu – 118 000 kg CO2e – no 2022. gada maratona radītajām oglekļa emisijām Rimi Rīgas maratons jau kompensējis, finansiāli atbalstot 3000 priežu stādīšanu Mežaparkā un 3000 egļu stādīšanu visā Latvijā. 

Atlikušo CO2e daļu Rimi Rīgas maratons ar Nestes atbalstu apņēmies kompensēt, atbalstot emisijas mazinošu infrastruktūras projektu Rīgas pilsētā, tādējādi atdarot ar labu savai pilsētai, nevis kompensējot trešās pasaules valstīs, kas ir izplatīta prakse pasaulē. Atbilstošākais infrastruktūras projekts patreiz tiek identificēts sadarbībā ar Rīgas Domi – tas būs pieejams kā skrējējiem, tā ikvienam iedzīvotājam un tiks izziņots 2023. gada sākumā.

Jau iepriekš ziņots par Rimi Rīgas maratona paveikto oglekļa pēdas un ietekmes uz vidi minimizēšanā, pēdējo gadu laikā digitalizējot virkni iekšējo un ārējo organizatorisko procesu, kā arī optimizējot ražošanas un dalībnieku patēriņa izvēles. Tā, piemēram, maratona dalībnieku materiālu druka samazināta līdz minimumam, reģistrācijas apstiprinājumi numuru saņemšanai ir tikai on-line, dalībnieku somas no pārstrādātiem materiāliem tiek tikai skrējējiem, kas apzināti šādu vēlmi izteikuši, bet Mangaļi ūdens tiek pasniegts pārstrādātās glāzītēs, pēc izlietošanas tās šķirojot.

Lai viegli atpazītu ilgtspējas iniciatīvas pasākumā, Rimi Rīgas maratons ieviesis RUN FOR FUTURE by NESTE atpazīšanās zīmi – ja šādu zīmi pamanāt uz oficiālās simbolikas, inventāra vai citiem maratona materiāliem, varat būt pārliecināti, ka tie ir daļa no maratona ilgtspējas programmas. 

Sīkāk par Rimi Rīgas maratona ilgtspējas auditu un programmu Run for Future by Neste lasiet Rimi Rīgas maratona mājas lapā: https://rimirigamarathon.com/lv/ilgtspeja/ 


Par Rimi Rīgas maratonu:
Maratons Rīgā notiek kopš 1991. gada. 33. Rimi Rīgas maratons norisināsies 2023. gada 6.-7. maijā. 2022. gadā Rimi Rīgas maratons pulcēja vairāk nekā 17 000 reģistrēto dalībnieku. Kopš 2020. gada ikvienam pieejams Rimi Rīgas maratona Virtuālais skriešanas klubs, kas virtuālos skriešanas pasākumos pulcējis jau vairāk nekā 100 000 dalībnieku. Rimi Rīgas maratons sadarbībā ar Bērnu slimnīcas fondu, Rimi un Latvijas televīziju īsteno labdarības kampaņu “Labas gribas kilometri”, kurā kopumā saziedoti jau vairāk nekā 55 000 eiro bērniem ar kustību traucējumiem. Maratonu kopš 2007. gada sadarbībā ar Rīgas domi rīko aģentūra NECom. Galvenais partneris – Rimi, ilgtspējas partneris – Neste, sponsori – DPD Latvija, WESS Motors Toyota, Sportland, Nike. Partneri – Bērnu slimnīcas fonds, dabiskais minerālūdens Mangaļi, Garmin, Gjensidige Latvija, Happy, Mēness aptieka, Science in Sport, Klotiņi & Serģis, LSFP, LVS, VSK Noskrien un citi. Mediju partneri – LTV, LSM.