15.2.2024 - 14:54

Iestādot mežu un apgaismojot 23 gājēju pārejas, Rimi Rīgas maratons savu 2023. gada oglekļa pēdu Rīgā kompensējis trīskāršā apmērā

Rimi Rīgas maratons savu 2023. gada CO2e emisiju jeb oglekļa pēdas nospiedumu kompensējis trīskārtīgi, “atdodot atpakaļ” Rīgai jeb investējot virknē ilgtspēju veicinošu projektu savā norises vietā – Rīgas pilsētā. Rimi Rīgas maratons ir pirmais lielais masu pasākums Baltijas valstīs, kas ne tikai aprēķinājis pasākuma radīto oglekļa pēdu, mudinot skrējēju komūnu iesaistīties dažādās ilgtspējas aktivitātēs, bet arī trīskāršā apjomā to kompensējis, gan iestādot priežu mežu pie Bābelīša ezera, gan energoefektīvi apgaismojot 23 gājēju pārejas Rīgā.

Pateicoties Rimi Rīgas maratona ilgtspējas partnerim Neste Latvija, maratons ir pirmais un vienīgais sporta un masu pasākums Baltijas valstīs, kas savu oglekļa pēdu (206 324 kg CO2e) kompensējis pat trīskārši, ieguldot ilgtspējas projektos savā norises vietā – Latvijas galvaspilsētā Rīgā. Jau 2023. gada pavasarī sadarbībā ar SIA “Rīgas meži” iestādītais priežu mežs pie Bābelīša ezera maratona pēdu kompensēja divkārši, savukārt, ar “Vizulo Solutions” atbalstu Rīgas pilsētai dāvinātie 49 LED gaismekļi 23 jau labiekārtotās gājēju pārejās, novērsa vēl aptuveni 98 tonnu CO2e emisiju nokļūšanu atmosfērā, kā arī samazinās izmaksas par elektroenerģijas patēriņu nākotnē. Šis ir veiksmīgs turpinājums Rimi Rīgas maratona 2022. gada pēdas kompensācijai, kurā maratons, kompensējot savu oglekļa pēdu, dāvināja Rīgai tādu pašu gaismekļu daudzumu, izgaismojot 22 gājēju pārejas. 

Aigars Nords, Rimi Rīgas maratona organizatoru komandas vadītājs: “Ar LED gaismekļu dāvinājumu Rīgas pilsētai noslēdzam 2023. gada Rimi Rīgas maratona CO2e emisiju jeb oglekļa pēdas nospiedumu kompensēšanu un ļoti ceram, ka mūsu iniciatīva būs labs mudinājums ne tikai sporta un pasākumu organizatoriem, bet arī citiem Rīgas uzņēmējiem savas oglekļa “pēdas” kompensēt galvaspilsētā. Arī šogad turpināsim iedvesmot skrējēju komūnu ilgtspējīgam dzīvesveidam, paplašinot “Run for future by Neste” programmu un ieviešot virkni jauninājumu, kas mūs, Baltijas vērienīgāko tautas sporta pasākumu, padarītu vēl zaļāku un iekļaujošāku.”

Kopumā 49 nātrija gaismekļu aizstāšana ar LED gaismekļiem norisinājās uz 23 gājēju pārejām: Gaujas, Tvaika, Mēness, Rūpniecības, Klijānu, Ieriķu, Vīlipa, Melnsila, Lidoņu ielā un Kurzemes prospektā, kā arī vairākām gājēju pārejām Ezermalas, Upes, Daugavgrīvas ielā un Duntes ielā. Ietaupījums gada laikā, ko sniegs šie gaismekļi, ir 34,300 MWh, bet visā to darbības ciklā aptuvenais ietaupījums ir 857,5 MWh.

Maratona ilgtspējas programmas “Run for Future by Neste”, kuras ietvaros tapis Rimi Rīgas maratona CO2e emisiju jeb oglekļa pēdas nospieduma aprēķins, mērķis ir pēc iespējas mazināt Baltijas lielākā tautas sporta notikuma ietekmi uz vidi, ilgtspējīgam dzīvesveidam mudinot pievērsties gan skrējēju komūnu un sabiedrību, gan pasākumu nozares (un ne tikai) uzņēmumus un organizācijas. 
 
“Ilgtspējīgi un pārdomāti risinājumi, kas sniegs arī praktisku ieguvumu sabiedrībai ilgtermiņā ir vienīgais veids, kā varam patiesi rūpēties par mūsu vides ilgmūžību. Jaunie LED gaismekļi būs ne vien energoefektīvs ieguldījums pilsētas infrastruktūrā, bet arī atbildīgs risinājums gājēju un ceļu satiksmes dalībnieku drošībai,” papildina Armands Beiziķis, SIA Neste Latvija valdes priekšsēdētājs.

Rimi Rīgas maratona Ilgtspējas audits programmas “Run for Future by Neste” ietvaros jau otro gadu pēc kārtas tika veikts sadarbībā ar Latvijas Universitātes pētnieku un vides ekspertu Jāni Brizgu, izmantojot organizatoriem pieejamos datus, aptaujājot sadarbības partnerus un Rimi Rīgas maratona dalībniekus. 

Sīkāk par Rimi Rīgas maratona ilgtspējas auditu un programmu Run for Future by Neste lasiet Rimi Rīgas maratona mājas lapā: https://rimirigamarathon.com/lv/ilgtspeja/ 


Par Rimi Rīgas maratonu:
Maratons Rīgā notiek kopš 1991. gada. 34. Rimi Rīgas maratons norisināsies 2024. gada 18.-19. maijā. 2023. gadā Rimi Rīgas maratons pulcēja vairāk nekā 23 500 reģistrēto dalībnieku. 2023. gada oktobrī Rimi Rīgas maratona organizatoru komanda kopā ar Latvijas un Pasaules Vieglatlētikas savienību (World Athletics) Rīgā organizēja pirmo Pasaules čempionātu skriešanā pusmaratona, 5 km un jūdzes distancēs, kura laikā tika uzstādīti trīs pasaules rekordi. Tas bija nozīmīgākais tautas sporta un vieglatlētikas pasākums Baltijas valstu vēsturē, kas pulcēja pasaules labākos elites skrējējus un amatierskrējējus no 105 pasaules valstīm. Rimi Rīgas maratons sadarbībā ar Bērnu slimnīcas fondu, Rimi un Latvijas televīziju īsteno labdarības kampaņu "Labas gribas kilometri", kurā, kopš tās aizsākuma 2020. gadā, jau kopumā saziedoti 60 000 eiro bērniem ar kustību traucējumiem. Rimi Rīgas maratons aizsācis Baltijā nozīmīgāko pasākumu ilgtspējas programmu "Run for Future by Neste", kuras ietvaros ne tikai tiek aprēķināts un kompensēts pasākuma oglekļa pēdas nospiedums, bet arī visi dalībnieki aicināti rīkoties atbildīgi. Maratonu kopš 2007. gada sadarbībā ar Rīgas domi rīko aģentūra NECom. Galvenais partneris – Rimi, partneri – Neste, TC Spice, Elektrum, sponsori – DPD Latvija, Indexo, WESS Motors Toyota, Sportland, Nike, Latvijas Olimpiskā komiteja. Partneri  – Bērnu slimnīcas fonds, dabīgais minerālūdens Mangaļi, Garmin, Happy, Mēness aptieka, Science in Sport, Vizulo, Klotiņi & Serģis, LSFP, LVS, VSK Noskrien, Rīgas meži un citi. Mediju partneri – LTV, LSM.