12.4.2022 - 14:27

Programmas “Run for Future by Neste” ietvaros Rimi Rīgas maratons apņēmies kļūt par ilgtspējas iniciatīvu pionieri Baltijas valstīs

Programmas “Run for Future by Neste” ietvaros Rimi Rīgas maratons pirmoreiz veiks apjomīgu ilgtspējas auditu, lai turpmāko gadu laikā minimizētu un kompensētu Baltijas lielākā masu sporta pasākuma oglekļa pēdu. Pateicoties Neste, Rimi Rīgas maratons apņēmies kļūt par nozīmīgu tautas sporta notikumu ilgtspējas iniciatīvu pionieri Baltijā, ieviešot praktiskus un nozīmīgus jauninājumus maratona organizācijas procesā, kā arī veicinot ilgtspējas izpratni, izglītojot skrējēju komūnu un sabiedrību.

“Varētu likties, ka kur nu vēl zaļāku notikumu par Rimi Rīgas maratonu, kas sabiedrībai asociējas ar veselīgu nedēļas nogali bez auto Rīgas centrā, kad visi vienojas vienā lielā skriešanas eiforijā. Bet lai arī sirdī esam zaļi, kā jebkuram lielam notikumam, arī maratonam ir sava pēda - mēs ražojam, noformējam, patērējam, kā arī atkritumus, kurus, lai arī savācam un pārstrādājam, tomēr radam. Paldies Nestei, ka uzņēmušies šefību, lai Rimi Rīgas maratons turpmāk atstātu arvien mazāku pēdu. Kopā rēķināsim, kā ražot un drukāt mazāk, kā atkritumus sastrādāt mazāk un pārstrādāt gudrāk, kā digitalizēt vairāk. Esam apņēmušies ne tikai aprēķināt, bet arī kompensēt Rimi Rīgas maratona atstāto oglekļa pēdu – tas nozīmē, ka pateicoties Neste atbalstam, neskoposimies un ieguldīsim vēl virknē zaļo un ilgtspējīgo projektu”, “Run for Future by Neste” ilgtspējas programmu komentē Aigars Nords, Rimi Rīgas maratona organizatoru komandas vadītājs.

“Pēdējo desmit gadu laikā Neste ir transformējusies no lokāla naftas pārstrādes uzņēmuma līdz globālam līderim atjaunojamo un aprites risinājumu jomā. Vienkārši sakot, viss, ko mēs darām, kalpo vienam mērķim – atstāt veselīgāku planētu mūsu bērniem. Atbalsts Rimi Riga maratonam kļūt ilgtspējīgākam ir daļa no šiem centieniem. Kopīgi ar šī vērienīgā pasākuma organizatoriem un dalībniekiem mēs meklēsim veidus kā veikt ilgtspējīgākas izvēles un samazināt atstāto oglekļa pēdu,” papildina Armands Beiziķis, SIA Neste Latvija valdes priekšsēdētājs.

Pirmos soļus oglekļa pēdas un ietekmes uz vidi minimizēšanas virzienā Rimi Rīgas maratons jau veicis, pēdējo gadu laikā digitalizējot virkni iekšējo un ārējo organizatorisko procesu, kā arī optimizējot ražošanas un dalībnieku patēriņa izvēles. Tā, piemēram, maratona dalībnieku materiālu druka samazināta līdz minimumam, reģistrācijas apstiprinājumi numuru saņemšanai ir tikai on-line, dalībnieku somas no pārstrādātiem materiāliem tiek tikai skrējējiem, kas apzināti šādu vēlmi izteikuši, bet trasē Mangaļi ūdens tiek pasniegts, piemēram, pudelēs nevis glāzītēs, izvairoties no papildus ražošanas, bet pudeles pēc izlietošanas pārstrādājot.

Lai viegli atpazītu ilgtspējas iniciatīvas pasākumā, Rimi Rīgas maratons ieviesis RUN FOR FUTURE by NESTE atpazīšanās zīmi – ja šādu zīmi pamanāt uz oficiālās simbolikas, inventāra vai citiem maratona materiāliem, varat būt pārliecināti, ka tie ir daļa no maratona ilgtspējas programmas.

Pieci ieviešanas posmi

“Run for Future by Neste” programmas pamatā ir pieci posmi, kurus Rimi Rīgas maratona organizatori plāno īstenot līdz 2025. gadam.

Pirmkārt, audita un analīzes posms “Analizējam!”, kas norisināsies līdz 2022. gada Rimi Rīgas maratona noslēgumam, ļaujot pilnībā novērtēt maratona radīto oglekļa pēdu, kā arī fiksējot videi un klimatam draudzīgākās izvēles, kuras Rimi Rīgas maratona organizatori var veikt paši, organizējot apjomīgu masu sporta pasākumu ar tūkstošiem Latvijas un ārvalstu skrējēju, kā arī piedāvāt dalībniekiem.

Otrkārt, ražošanas un patēriņa minimizēšanas posms “Minimizējam!”, kura laikā Rimi Rīgas maratons vēl vairāk samazinās videi mazāk draudzīgos organizatoriskos procesus, nākamo gadu laikā pēc iespējas vairāk cenšoties tikt vaļā no visa liekā.

Treškārt, nenogurstošs stāstīšanas, izglītošanas un iesaistes posms “Izglītojam!”, kura ietvaros organizatori plāno veikt vienkāršotu, iesaistošu un maksimāli praktisku izglītošanas procesu. Ilgtspējas procesi var likties attālināti, abstrakti un teorētiski, tādēļ trāpīgu aktivitāšu izvēlei organizatori pievērsīs īpašu uzmanību. Jau pērn Rimi Rīgas maratons sadarbībā ar Neste organizēja plašu un aizraujošu pasākumu kopumu, virtuālajās sacensībās ar vides saudzēšanas motīvu iesaistot un izglītojot dalībniekus ne tikai no Latvijas, bet no 34 pasaules valstīm. Turpinot iesākto, līdz pat 1. maijam ikviens aicināts piedalīties plogingā - videi draudzīgā sporta veidā, kura ietvaros dalībnieki skrienot savāks vidē nonākušos atkritumus. Vairāk par pasākumu uzzināt un reģistrēties iespējams Rimi Rīgas maratona Virtuālajā skriešanas klubā.

Ceturtkārt, oglekļa pēdas kompensēšanas posms “Kompensējam!”, kura ietvaros Rimi Rīgas maratons būs pirmais tautas sporta notikums, kas finansiāli kompensēs savu oglekļa pēdu. Lai arī oglekļa pēdas kompensēšana pasaulē ir ierasta prakse, tomēr joprojām nav guvusi atsaucību lielo pasākumu, t.sk, sporta un tautas sporta, pasākumos. Oglekļa pēdas apmēru, iespējamo kompensāciju, kā arī vides projektu vai idejas, kurā tiks ieguldīta aprēķinātā kompensācija, Rimi Rīgas maratona organizatori kopā ar Neste izziņos 2022. gada vasarā.

Piektkārt, apņemšanās posms “Apņemamies!”, kas 2022. gada rudenī definēs sasniedzamus un izmērāmus Rimi Rīgas maratona ilgtspējas mērķus līdz 2025. gadam. Paredzams, ka “Run for Future by Neste” programmas ietvaros uzstādītie mērķi iekļausies Starptautiskās vieglatlētikas ilgtspējas stratēģijā, kā arī veidos pamatu Pasaules čempionāta skriešanā Rīgā, kura rīkošanas tiesības starptautiskā konkursā izcīnījusi Rimi Rīgas maratona komanda, ilgtspējas programmai.


 

Par Rimi Rīgas maratonu:

Maratons Rīgā notiek kopš 1991. gada. 32. Rimi Rīgas maratons norisināsies 2022. gada 14.-15. maijā. 2021. gadā 31. Rimi Rīgas maratons norisinājās 28.-29. augustā ar vairāk nekā 10 000 reģistrēto dalībnieku. 2021. gada vasarā Rimi Rīgas maratons jau otro gadu sadarbībā ar Bērnu slimnīcas fondu, Rimi un Latvijas televīziju īstenoja labdarības kampaņu “Labas gribas kilometri”, kurā tika saziedoti vairāk nekā 20 000 eiro bērniem ar kustību traucējumiem. Kopš 2020. gada jūnija ikvienam pieejams Rimi Rīgas maratona Virtuālais skriešanas klubs, kas virtuālos skriešanas pasākumos pulcējis jau vairāk nekā 90 000 dalībnieku. Maratonu kopš 2007. gada sadarbībā ar Rīgas domi rīko aģentūra NECom. Galvenais partneris – Rimi, stratēģiskais partneris – Neste, sponsori – DPD Latvija WESS Motors Toyota, Sportland, Nike. Partneri – dabiskais minerālūdens Mangaļi, Garmin, Gjensidige Latvija, Mēness aptieka, Science in Sport, Happy, Klotiņi & Serģis, LSFP, LVS, VSK Noskrien un citi. Mediju partneri – LTV, LSM.