30.11.2020 - 9:54

Pateicoties jaunajam Neste RE, plastmasas produktus var ražot no atjaunojamām un pārstrādājamām izejvielām

Neste izlaiž savu jauno produktu, Neste RE, kas ir 100% atjaunojama un pārstrādāta izejviela, ko var izmantot plastmasas un ķīmisko vielu ražošanā. Neste RE polimēru un ķīmisko produktu nozares kompānijām samazina nepieciešamību izmantot pirmreizējās fosilās izejvielas, tādējādi veicinot klimata pārmaiņu problēmas risināšanu. 

Neste RE pielietojums ir ļoti plašs, sākot ar sporta aprīkojumu un beidzot ar rotaļlietām, un ir izmantojams pat tādās jutīgās jomās kā augstas veiktspējas medicīnas aprīkojums. Neste RE ļauj augstas kvalitātes produktu ražošanai izmantot bioloģiskas izcelsmes atkritumus un pārpalikumus, kā arī plastmasas atkritumus.

Pasaules ekonomikā aprites principi tiek izmantoti tikai par 8,6 % (avots: Circular bioeconomy study, 2020, WBCSD & BCG), līdz ar to ir jāpāriet uz pilnīgu aprites ekonomiku (avots: IPCC Global warming report), un tam būs nepieciešamas dažādas tehnoloģijas. Uzņēmumam Neste ir desmit gadus ilga pieredze atjaunojamo un aprites risinājumu izstrādē transporta jomā, bet šobrīd uzņēmums savus pakalpojumus piedāvā arī polimēru un ķīmijas preču nozarēm. Tādējādi Neste palīdz mazināt atkarību no jēlnaftas un piedāvā ilgtspējīgākas alternatīvas pašreizējai pirmreizējo fosilo izejvielu izmantošanai plastmasas un ķīmisko vielu ražošanā.

“Lai sasniegtu pietiekamu pāreju uz aprites ekonomiku no izejvielu aspekta, ir nepieciešama radikāla rīcība. Ar Neste RE mēs apvienojam atjaunojamo un pārstrādāto materiālu labākās īpašības, piedāvājot ilgtspējīgu izejvielu polimēru un ķīmisko vielu ražošanas nozarēm. Šis jaunais produkts paver jaunus risinājumus rūpniecībai, lai tā varētu noslēgt savu materiālu aprites apli. Neste RE ir pieejama visā pasaulē, un kopā ar līdzīgi domājošiem partneriem, izmantojot šo unikālo produktu, mēs varam mainīt un pat revolucionizēt plastmasas apriti,” norāda Larss Borgers (Lars Börger), Neste viceprezidents atjaunojamo polimēru un ķīmisko vielu jautājumos.

Jauna elpa plastmasas dzīvē

Neste RE ir gan atjaunojama, gan pārstrādāta izejviela — produkta sastāvdaļas var tikt veidotas no atkritumiem, eļļas un taukvielu pārpalikumiem, kā arī ilgtspējīgi ražotas augu eļļas. Sastāvdaļas tiek ražotas no ķīmiski pārstrādātiem plastmasas atkritumiem, kurus nav iespējams pārstrādāt mehāniski, piemēram, tie var būt krāsaini, vairākslāņu vai vairāku materiālu iepakojumi. 

Jo vairāk fosilas izcelsmes sastāvdaļu mēs aizvietosim ar atjaunojamas vai pārstrādātas izcelsmes sastāvdaļām, jo labāk tas būs mūsu planētai. 2018. gadā tika savākti vairāk nekā 29 miljoni tonnu pēcpatēriņa plastmasas atkritumu, un no tā tikai 9,4 miljoni tonnu tika novirzīti uz pārstrādi (avots: Plastics Europe), bet reāli pārstrādāts tiek vēl mazāk. Turklāt pasaulē no globālās naftas pārstrādes šobrīd 6 % tiek izmantoti plastmasas ražošanā, un paredzams, ka līdz 2050. gadam šis skaitlis pieaugs līdz 20 % (avots: New Plastics Economy, Ellen MacArthur Foundation). Lai to novērstu un veicinātu plastmasas rūpniecības pāreju uz aprites bioekonomiku, nepieciešama steidzama rīcība, un tajā būtiska loma ir sadarbībai starp nozarē vadošajiem uzņēmumiem.

Neste sadarbība jau ir nesusi augļus — 2019. gadā kompānija sadarbojās ar uzņēmumu LyondellBasell, kā rezultātā tika saražota pasaulē pirmā komerciāla mēroga atjaunojamo bioproduktu polipropilēna partija. Savukārt 2020. gada martā sadarbībā ar uzņēmumu Borealis pirmo reizi vēsturē propāna dehidrogenēšanas rūpnīcā no atjaunojamā propāna tika saražots atjaunojams polipropilēns. Izmantojot Neste RE, uzņēmums Clariant ir izveidojis veselu jaunu piedevu klāstu. Neste ir apvienojis spēkus ar uzņēmumiem Recycling Technologies un Unilever, lai pārbaudītu un apstiprinātu sistēmas plastmasas atkritumu ķīmiskai pārstrādei. Neste arī izveidoja stratēģisku sadarbību ar uzņēmumu Covestro, veicinot ilgtspējīgu izejvielu izmantošanu plastmasas, it īpaši polikarbonātu, ražošanā. Neste kopā ar uzņēmumu Jockey veido tirgu, kurā tiktu piedāvāti pārtikas un nepārtikas nozarēs izmantojami cietie plastmasas iepakojumi, kas ražoti no ilgtspējīgiem atjaunojamiem un pārstrādātiem materiāliem. 

Neste RE ir pieejama visā pasaulē polimēru un ķīmisko vielu vērtības veidošanas ķēdes uzņēmumiem, tostarp zīmoliem, kas savā piedāvājumā vēlas iekļaut bioloģiskas izcelsmes un pārstrādātas sastāvdaļas. Neste RE ir uzreiz izmantojams risinājums, kas ir saderīgs ar esošo polimēru un ķīmisko vielu ražošanas infrastruktūru. Materiāli, kas ražoti ar Neste RE, ir augstas kvalitātes un identiski plastmasas produktiem, kas ražoti no pirmreizējām fosilajām izejvielām, piemēram, ir tikpat pārstrādājami kā to pirmreizējie fosilie ekvivalenti.


Par “Neste”
Neste (NESTE, Nasdaq Helsinki) rada risinājumus cīņai ar klimata pārmaiņām un ātrākai pārejai uz aprites ekonomiku. Mēs pārstrādājam atkritumus, pārpalikumus un inovatīvas izejvielas atjaunojamās degvielās un ilgtspējīgās izejvielās plastmasai un citiem materiāliem. Mēs esam pasaules vadošais atjaunojamās dīzeļdegvielas un ilgtspējīgas aviācijas degvielas ražotājs, kas attīsta ķīmisko vielu pārstrādi, lai cīnītos ar plastmasas atkritumu problēmu. Mūsu mērķis ir līdz 2030. gadam palīdzēt klientiem samazināt siltumnīcefekta gāzu emisijas, izmantojot mūsu atjaunojamos un aprites ekonomikas risinājumus vismaz par 20 miljoniem tonnu ik gadu. Kā tehnoloģiski attīstīts augstas kvalitātes naftas produktu pārstrādātājs ar apņemšanos līdz 2035. gadam sasniegt oglekļa neitrālu ražošanu, mēs ieviešam arī atjaunojamas un pārstrādātas izejvielas, piemēram, plastmasas atkritumus. Mēs pastāvīgi esam iekļauti pasaules ilgtspējīgāko uzņēmumu sarakstā Dow Jones ilgtspējības indeksā un Global 100 sarakstā. 2019. gadā Neste ieņēmumi bija 15,8 miljardi eiro, un 82% no uzņēmuma peļņas guva atjaunojamie produkti. Lasīt vairāk: neste.com

Par SIA “Neste Latvija”
SIA “Neste Latvija” ir “Neste” korporācijas meitas uzņēmums, kas Latvijā strādā jau 30 gadus. SIA “Neste Latvija” ir viens no mūsdienīgu degvielas tirdzniecības standartu aizsācējiem Latvijā. Uzņēmums nodarbojas ar “Neste” ražotās degvielas mazumtirdzniecību, degvielas un šķīdinātāju vairumtirdzniecību, kā arī naftas produktu uzglabāšanu un pārkraušanu Rīgas terminālī. Kopš darbības uzsākšanas uzņēmums Latvijā ir investējis vairāk nekā 70 miljonus eiro. “Neste” DUS tīklu Latvijā veido 76 stacijas visā valstī. Vairāk: www.neste.lv