1.11.2022 - 14:15

Neste un Rolls-Royce veido stratēģisku partnerību, lai paātrinātu pāreju no fosilajām uz atjaunojamām degvielām

Neste un Rolls-Royce ir vienojušies veidot stratēģisku partnerību, lai paātrinātu atjaunojamās dīzeļdegvielas izmantošanu kā mazāku emisiju risinājumu dīzeļdzinējiem. Abiem uzņēmumiem ir kopīgs redzējums attiecībā uz atjaunojamās dīzeļdegvielas nozīmīgo lomu siltumnīcefekta izraisošo gāzu izmešu samazināšanas pielietojumos ārpus transporta nozares, piemēram, celtniecībā un elektroenerģijas ražošanā.

Šajā sadarbībā galvenā uzmanība tiks pievērsta tam, lai veicinātu ilgtspējīgāku degvielu izmantošanu jau esošajās iekšdedzes dzinēju tehnoloģijās, paātrinātu pāreju no fosilajām degvielām uz atjaunojamām degvielām, kā arī lai palielinātu zināšanu apmaiņu par atjaunojamo dīzeļdegvielu un tās sniegtajām priekšrocībām lietotājiem.

Ar zīmolu mtu Rolls-Royce pārdod ātrgaitas dzinējus un piedziņas sistēmas kuģiem, elektroenerģijas ražošanai, smagajiem sauszemes un dzelzceļa transportlīdzekļiem, militārajiem transportlīdzekļiem un naftas un gāzes rūpniecībai, kā arī dīzeļdegvielas un gāzes sistēmas un akumulatoru tvertnes drošībai būtiski svarīgiem pielietojumiem, koģenerācijai un nelielām energosistēmām.

“Izmantojot mūsu ilgtspējības programmu “Net Zero at Power Systems” (“Nulles izmeši energosistēmās”), mēs esam apņēmušies pārveidot savu mtu produktu portfeli, lai līdz 2030. gadam ilgtspējīgas degvielas un jaunas mtu tehnoloģijas samazinātu mūsu siltumnīcefekta izraisošo gāzu emisijas par 35% salīdzinājumā ar 2019. gadu. Šim mērķim ir svarīga loma Rolls-Royce grupas nulles izmešu ambīcijā, kuru paredzēts sasniegt vēlākais līdz 2050. gadam. Mūsu sadarbība ar Neste, kas ir pasaulē vadošais atjaunojamās dīzeļdegvielas ražotājs, palīdzēs mums sasniegt mūsu un mūsu klientu mērķus,” saka Rolls-Royce struktūrvienības Power Systems stacionāro enerģijas risinājumu prezidents Tobiass Ostermaiers.

“Izmantojot Neste MY atjaunojamo dīzeļdegvielu, SEG emisijas iespējams samazināt pat par 75%–95%*, ja emisijas degvielas dzīves cikla laikā salīdzina ar fosilo dīzeļdegvielu. Uzņēmumi var vienā mirklī ievērojami samazināt klimata izmaiņas veicinošās emisijas, vienkārši nomainot degvielu,” norāda Neste inovāciju nodaļas vecākais viceprezidents Larss Pīters Lindfors.

Neste MY atjaunojamā dīzeļdegviela tiek ražota no 100% atjaunojamiem resursiem. Tā ir lietošanai gatava degviela, kurai nav nepieciešamas nekādas izmaiņas esošajos transportlīdzekļos, energosistēmās vai degvielas sadales infrastruktūrā.

“Kopš 2022. gada maija Rolls-Royce ir apstiprinājis mtu enerģijas ražošanai paredzētus dzinējus atjaunojamajai dīzeļdegvielai un citām degvielām, kas atbilst EN15940 standarta specifikācijām. Mūsu veiktie testi uzrādījuši papildu siltumnīcefekta gāzu samazinājumu pat par 90%, cieto daļiņu emisiju samazinājumu pat par 80% un slāpekļa oksīdu samazinājumu vidēji par 8%. Visi mūsu testi apstiprināja pilnīgu veiktspēju bez izmaiņām dzinējos,” stāsta Rolls-Royce Power Systems stacionārās stratēģijas, biznesa attīstības un produktu vadības viceprezidents Mihaels Stipa.

Rolls-Royce pakāpeniski tirgū laiž savu galveno mtu dzinēju sēriju ilgtspējīgākām degvielām, piemēram, atjaunojamajai dīzeļdegvielai, kas pazīstama arī kā HVO vai HVO100, un e-dīzeļdegvielai arī citos pielietojumos, piemēram, dzelzceļa, jūrniecības un būvniecības nozarēs.

“Gan Neste, gan Rolls-Royce cenšas sasniegt savus klimata mērķus un atbalstīt klientus viņu ilgtspējības ceļojumā. Sadarbībai patiešām ir galvenā loma, cenšoties panākt nozīmīgu ilgtspējības ietekmi,” saka Neste OEM partnerību vadītājs Mats Hultmans.

Atjaunojamās dīzeļdegvielas un citu atjaunojamo energoresursu produktu aizvien lielāka pieejamība
Pašreizējā Neste atjaunojamo produktu ražošanas jauda pasaulē ir 3,3 miljoni tonnu gadā. Neste pašreizējais ražošanas jaudas projekts Singapūras naftas pārstrādes rūpnīcā un kopuzņēmums ar Marathon Petroleum Martinesā, Kalifornijā, atjaunojamo produktu kopējo ražošanas jaudu līdz 2023. gada beigām palielinās līdz 5,5 miljoniem tonnu un padarīs Neste par pasaulē vienīgo atjaunojamo degvielu un polimēru un ķimikāliju ražošanai nepieciešamo atjaunojamo izejvielu piegādātāju ar ražotnēm trīs kontinentos. Kad tiks pabeigts Neste Roterdamas pārstrādes rūpnīcas paplašināšanas projekts, tas uzņēmuma kopējo atjaunojamo produktu ražošanas jaudu līdz 2026. gada beigām palielinās līdz 6,8 miljoniem tonnu.

*) SEG izmešu samazināšanas procentuālais daudzums atšķiras atkarībā no reģiona specifiskajiem tiesību aktiem, kas nodrošina aprēķinu metodoloģiju (piemēram, EU RED II 2018/2001/ES Eiropai un ASV Kalifornijas LCFS attiecībā uz ASV), un izejvielu maisījuma, kas izmantots produkta ražošanai katram tirgum.


Par Rolls-Royce Power Systems:
Lielbritānijas tehnoloģiju grupas Rolls-Royce plc struktūrvienība Power Systems, kuras galvenā mītne atrodas Frīdrihshāfenē, Vācijā, nodarbina aptuveni 9000 cilvēku. Ar mtu zīmolu uzņēmums pārdod ātrgaitas dzinējus un piedziņas sistēmas kuģiem, elektroenerģijas ražošanai, smagajiem sauszemes un dzelzceļa transportlīdzekļiem, militārajiem transportlīdzekļiem un naftas un gāzes rūpniecībai, kā arī dīzeļdegvielas un gāzes sistēmas un akumulatoru tvertnes drošībai būtiski svarīgiem pielietojumiem, koģenerācijai un nelielām energosistēmām. mtu sistēmas darbina vismodernākās jahtas, spēcīgākos velkoņus un lielākos sauszemes transportlīdzekļus, kā arī nodrošina enerģiju pasaules svarīgākajiem uzdevumiem. Tā ir Rolls-Royce Power Systems stratēģiskā misija ar mtu produktu un risinājumu zīmolu risināt mūsdienu izaicinājumus piedziņas un energosistēmu jomā, izstrādājot ilgtspējīgus, klimatam neitrālus risinājumus. Rolls-Royce Power Systems ir apņēmies līdz 2030. gadam samazināt savu jauno produktu siltumnīcefekta izraisošo gāzu emisijas par 35%, salīdzinot ar 2019. gadu. Rolls-Royce Power Systems īsteno vairāku līmeņu stratēģiju, lai samazinātu emisijas: papildus ilgtspējīgas degvielas izmantošanai uzņēmums balstās uz jaunām tehnoloģijām, piemēram, degvielas elementu sistēmām. Tās tiks izmantotas energoapgādē no 2025. gada un kļūs aktuālas arī mobiliem pielietojumiem. Rolls-Royce Power System izstrādes inženieri arī jau strādā pie ūdeņraža un metanola dzinējiem, kā arī pie decentralizētu Power-to-X ražotņu konceptiem. Citi ilgtspējīgi risinājumi, piemēram, akumulatoru uzglabāšana, hibrīdsistēmas kuģiem un vilcieniem vai nelielas energosistēmas decentralizētai, videi draudzīgai enerģijas piegādei, jau ir daļa no mtu produktu portfeļa.

Par Neste
Neste (NESTE, Nasdaq Helsinki) rada risinājumus cīņai ar klimata pārmaiņām un ātrākai pārejai uz aprites ekonomiku. Mēs pārstrādājam atkritumus, pārpalikumus un inovatīvas izejvielas atjaunojamās degvielās un ilgtspējīgās izejvielās plastmasai un citiem materiāliem. Mēs esam pasaules vadošais atjaunojamās dīzeļdegvielas un ilgtspējīgas aviācijas degvielas ražotājs, kas attīsta ķīmisko vielu pārstrādi, lai cīnītos ar plastmasas atkritumu problēmu. Mūsu mērķis ir līdz 2030. gadam palīdzēt klientiem samazināt siltumnīcefekta gāzu emisijas, izmantojot mūsu atjaunojamos un aprites ekonomikas risinājumus vismaz par 20 miljoniem tonnu ik gadu. Mūsu mērķis ir līdz 2030. gadam padarīt Porvo naftas pārstrādes rūpnīcu Somijā par ilgtspējīgāko šāda veida ražotni Eiropā. Mēs ieviešam atjaunojamas un pārstrādātas izejvielas, piemēram, sašķidrinātus plastmasas atkritumus, kā pārstrādes rūpnīcas izejmateriālus. Mēs esam apņēmušies līdz 2035. gadam sasniegt oglekļa izmešu ziņā neitrālu ražošanu, un līdz 2040. gadam mēs samazināsim pārdoto produktu oglekļa emisiju intensitāti par 50 %. Mēs arī esam noteikuši augstus standartus attiecībā uz bioloģisko daudzveidību, cilvēktiesībām un piegādes tīkliem. Mēs pastāvīgi esam iekļauti pasaules ilgtspējīgāko uzņēmumu sarakstā Dow Jones ilgtspējības indeksā un Global 100 sarakstā. 2021. gadā Neste ieņēmumi bija 15,1 miljardi eiro. Lasīt vairāk: neste.com

Par SIA Neste Latvija
SIA Neste Latvija ir Neste korporācijas meitas uzņēmums, kas Latvijā strādā jau 32 gadus. SIA Neste Latvija ir viens no mūsdienīgu degvielas tirdzniecības standartu aizsācējiem Latvijā. Uzņēmums nodarbojas ar Neste ražotās degvielas mazumtirdzniecību, degvielas un šķīdinātāju vairumtirdzniecību, kā arī naftas produktu uzglabāšanu un pārkraušanu Rīgas terminālī. Kopš darbības uzsākšanas uzņēmums Latvijā ir investējis vairāk nekā 70 miljonus eiro. Neste DUS tīklu Latvijā veido 77 stacijas visā valstī. Vairāk: www.neste.lv