15.3.2024 - 15:01

No idejas līdz rezultātam – Neste Coopetition noskaidrots labākais risinājums spoku tīklu piesārņojuma mazināšanai

Mēnesi ilgais hakatons, kura mērķis bija izaicināt komandas rast idejas “spoku tīklu” problemātikas mazināšanai, piedāvājot efektīvus risinājumus to pārstrādē vai ūdens robotikas prototipu izstrādē, ir rezultējies efektīvos darba augļos. Neste Latvija iniciētajā hakatonā, kas tapa sadarbībā ar Rīgas Tehniskās universitātes Zinātnes un inovāciju centru (RTU ZIC), piedalījās piecas komandas. Nominācijā “Inovatīvākais risinājums” balvu ieguva “Starfish” komanda, bet novērtējumu kā “Vislielākais izaugsmes potenciāls” – “KiNETics”  komanda.
 
“Uzsākot šo hakatonu, mēs nevarējām paredzēt, kādas būs dalībnieku piedāvātās idejas, jo piedalīties šajā izaicinājumā mēs aicinājām ikvienu – gan entuziastiskus studentus, gan pieredzējušus nozares profesionāļus. Ar katru reizi, ko pavadījām radošajās darbnīcās RTU Zinātnes un inovāciju centrā, guvām arvien lielāku pārliecību, ka šīs idejas ir patiesi dzīvotspējīgas. Par to mums ir neizsakāms gandarījums. Azarts, ar kādu komandas piedalījās šajā hakatonā, apliecina, ka ikkatrs no mums var pielikt roku, lai mazinātu piesārņojumu Baltijas jūrā, tādēļ arī mēs apņemamies turpināt šo projektu, lai pārliecinātos, ka inovatīvas idejas kļūst par praksē pielietojamiem produktiem,” stāsta “SIA Neste Latvija” valdes priekšsēdētājs Armands Beiziķis.
 
Hakatonā piedalījās piecas komandas, piedāvājot vai nu tīklu pārstrādes, vai ūdens robotikas risinājumus. “Entuziastiska makšķerētāju biedrība” piedāvāja ideju, kā “spoku tīklus” pārstrādāt cementa un ģipša ražošanai, bet “Starfish” – veidu, kā no “spoku tīkliem” radīt jaunu izejmateriālu, kas derētu plastmasas izstrādājumu ražošanai. Savukārt “iRAFT*SUBmerge” komanda izstrādāja zemūdens dronu ar mehanizētu, peldošu platformu, kas nodrošinātu nesalīdzināmi ilgu darbību zem ūdens, attālinātu vadību, kā arī samazinātus CO2 izmešus. Ar šo iekārtu varētu izpētīt tīklus, kā arī potenciāli atdalīt tīklu no citiem objektiem un pat pievienot balonus izcelšanai. Komanda “Edamarine” prezentēja zemūdens akustiskā devēja prototipu, kas būtu paredzēts “spoku tīklu” atrašanās vietas noteikšanai, bet “KiNETics” komanda, kuras dalībnieki ir RTU Inženierzinātņu vidusskolas skolēni, piedāvāja drona prototipu, kas atrod “spoku tīklus”, izmantojot datorredzi, lai tos aizķertu un aiz saites izvilktu laukā no ūdens.
 
Žūrija vērtēja komandas pēc vairākiem kritērijiem, tostarp idejas attīstību hakatona laikā, praktiskumu un ilgtspēju. Žūrijas kopvērtējumā kā inovatīvākās idejas autori tika atzīta komanda “Starfish”, savukārt dalībnieki ar vislielāko izaugsmes potenciālu – “KiNETics” .
 
“Mums šobrīd ir zināmas vairāk nekā 50 vietas, kur ir nogrimuši kuģa vraki. Tāpat arī netālu no Rīgas ir liels tralis, kuru ir būtiski izcelt no jūras un atbrīvot no tīkliem. Ņemot vērā, cik bīstams, sarežģīts un arī dārgs ir nirēju darbs, mums jāizvērtē un potenciāli jāatbalsta katra inovatīvā ideja, kas palīdz rast veidu, kā šo darbu robotizēt, lai efektīvāk izceltu tīklus, kā arī pēc tam tos jēgpilni pārstrādātu. Tieši šī iemesla dēļ šāda veida hakatoni ir tik ļoti nepieciešami – lai jaunie talanti var sevi pierādīt un palīdzēt risināt ilgstoša piesārņojuma sekas,” skaidro Dr.oec. Astrīda Rijkure, Rīgas Tehniskās universitātes Latvijas Jūras akadēmijas asociētā profesore.
 
“Šis hakatons ir bijis īsts ideju cunami, kas īsā laikā radījis jaunus risinājumus vides ilgtspējas veicināšanā. Ticu, ka šādi hakatoni kā Neste Coopetition kļūs par lielisku piemēru, kā, komandām sadarbojoties, attīstīt patiesi inovatīvas idejas ar neatsveramu pievienoto vērtību,” uzsver RTU Zinātnes un inovāciju centra Dizaina fabrikas vadītāja Elīna Miķelsone.


 
Par Neste
Neste (NESTE, Nasdaq Helsinki) rada risinājumus cīņai ar klimata pārmaiņām un ātrākai pārejai uz aprites ekonomiku. Mēs pārstrādājam atkritumus, pārpalikumus un inovatīvas izejvielas atjaunojamās degvielās un ilgtspējīgās izejvielās plastmasai un citiem materiāliem. Mēs esam pasaules vadošais atjaunojamās dīzeļdegvielas un ilgtspējīgas aviācijas degvielas ražotājs, kas attīsta ķīmisko vielu pārstrādi, lai cīnītos ar plastmasas atkritumu problēmu. Mūsu mērķis ir līdz 2030. gadam palīdzēt klientiem samazināt siltumnīcefekta gāzu emisijas, izmantojot mūsu atjaunojamos un aprites ekonomikas risinājumus vismaz par 20 miljoniem tonnu ik gadu. Mūsu mērķis ir līdz 2030. gadam padarīt Porvo naftas pārstrādes rūpnīcu Somijā par ilgtspējīgāko šāda veida ražotni Eiropā. Mēs esam apņēmušies līdz 2035. gadam sasniegt oglekļa izmešu ziņā neitrālu ražošanu, un līdz 2040. gadam samazināt pārdoto produktu oglekļa emisiju intensitāti par 50 %. Mēs arī esam noteikuši augstus standartus attiecībā uz bioloģisko daudzveidību, cilvēktiesībām un piegādes tīkliem. Mēs pastāvīgi esam iekļauti pasaules ilgtspējīgāko uzņēmumu sarakstā Dow Jones ilgtspējības indeksā un Global 100 sarakstā. 2023. gadā Neste ieņēmumi bija 22,9 miljardi eiro. Lasīt vairāk: neste.com
 
Par SIA Neste Latvija
SIA Neste Latvija ir Neste korporācijas meitas uzņēmums, kas Latvijā strādā jau 32 gadus. SIA Neste Latvija ir viens no mūsdienīgu degvielas standartu aizsācējiem Latvijā. Uzņēmums nodarbojas ar Neste ražotās degvielas mazumtirdzniecību, degvielas un šķīdinātāju vairumtirdzniecību, kā arī naftas produktu uzglabāšanu un pārkraušanu Rīgas terminālī. Kopš darbības uzsākšanas uzņēmums Latvijā ir investējis vairāk nekā 70 miljonus eiro. Neste DUS tīklu Latvijā veido 76 stacijas visā valstī. Vairāk: www.neste.lv