13.5.2024 - 13:36

Maratons jau šonedēļ! Kas jāzina, lai piedalītos maratonā videi atbildīgi?

Lai rūpētos par vidi, samazinātu negatīvo ietekmi uz to, un nodrošinātu, lai Rimi Rīgas maratons būtu ilgtspējīgs un atbildīgs pasākums, sadarbībā ar mūsu ilgtspējas partneri Neste programmas Run For Future by Neste ietvaros esam parūpējušies par padomiem, kā piedalīties video atbildīgi un pēc dalības izmantotajiem materiāliem iedot otru dzīvi. Kas par to jāzina skrējējiem un līdzi jutējiem – lasi padomos zemāk. 

DODIES UZ MARATONU AR KĀJĀM VAI SABIEDRISKO TRANSPORTU!
Viena no visatbildīgākajām rīcībām šajā dienā ir transporta radīto siltumnīcefekta gāzu emisiju samazināšana, izvēloties videi draudzīgākus pārvietošanās veidus, piemēram, sabiedrisko transportu, vai kādu no individuālajiem pārvietošanās līdzekļiem – velo vai koplietošanas skūteri. Bet, ja Tu dzīvo tuvumā Rīgas centram, vislabākais ierašanās veids uz startu būs ar kājām – tā ne tikai iesildīsies startam, bet arī noskaņosies lieliskai dienai!

VISU, KO PAŅĒMI LĪDZI, - AIZNES LĪDZI!
Ja uz startu dodies ar līdzi paņemtām lietām no mājām – ūdens pudeli, kādu uzkodu vai siltāku apģērba gabalu – atceries par tām arī parūpēties un izmantot īpaši izveidotās mantu glabātavas Doma laukumā. Izlietoto pārtikas produktu un dzērienu iepakojumus – šķiro tam piemērotajos konteineros, bet visu citu, atceries paņemt līdzi, dodoties mājās!

NODOD SOMIŅU – RADI SILTUMENERĢIJU!
Ja somiņas, kuras paredzētas mantu uzglabāšanai glabātavā, un starta numuru nevēlies atstāt piemiņai vai vairākkārtējai izmantošanai pēc Rimi Rīgas maratona, tad aicinām ikvienu skrējēju pēc savas distances pievarēšanas apmainīt tās pret eglītes stādu Doma laukumā Run For Future by Neste teltī. Pret eglīti iemainītās somiņas un numuri tiks sašķiroti, sasmalcināti un izmantoti siltumenerģijas ieguvei, savukārt – skrējēji varēs parūpēties par jauna koka iestādīšanu! Piebildīsim, ka maratona dalībnieku sarkanās somas ir ražotas no 70% pārstrādāta materiāla.

IESTĀDI EGLĪTI – UN VISI TEV BŪS PATEICĪG

Doma laukumā Run for Future by Neste teltī pēc finiša saņemto eglīti vislabāk iestādīt zemē sev zināmā vietā tuvāko dienu laikā pēc maratona. Tomēr, ja tas nav iespējams, eglīti var iestādīt podiņā, atstāt to vēsumā un regulāri aplaistīt līdz brīdim, kad tai atradīsies vieta zemē.
Eglīti var (un pat vēlams) stādīt kopā ar visu kūdras podiņu, kurā to saņemsiet, tādējādi mazāk kaitējot eglītes saknēm. Kūdras podiņš zemē sadalīsies un vēl arī pabaros augsni ar vērtīgām vielām. Stādiņu zemē vislabāk stādīt speciālā, skuju kokiem paredzētā kūdras substrātā, bet, ja tas nav pieejams, der arī parastā dārza augsne un kārtīgi un regulāri apliet.

ŪDENS GLĀZĪTES – KONTEINEROS UN UZ PĀRSTRĀDI
Visos Mangaļi enerģijas punktos trasē maratona, pusmaratona un 10 kilometru skrējējiem būs pieejams dabīgais minerālūdens Mangaļi un Science in Sport elektrolītu dzēriens, kas tiks pasniegts plastmasas glāzītēs. Būsim pateicīgi, ja izdzerto ūdens glāzīti trāpīsi tur pat novietotajos konteineros! Bet, ja neizdodas – nepārdzīvo – maratona brīvprātīgie parūpēsies par to, lai visas glāzītes pēc maratona tiktu savāktas, pēc tam arī tās tiks pārstrādātas un izmantotas siltumenerģijas ieguvei. 

PET PUDELES – KONTEINEROS UN DEPOZĪTA SISTĒMĀ
Finišā ikviens Rimi Rīgas maratona dalībnieks saņems Mangaļi dabīgā minerālūdens un Vita Fruit dzērienus. Finiša zonā būs izvietoti vairāki PET pudeļu depozīta konteineri, kuros aicinām izmest izdzertās PET pudeles nebojātā formā. Tādējādi šajos konteineros izmestās pudeles nonāks depozīta sistēmā un tiks pārstrādātas.

TRASĒS NEAPĒSTIE AUGĻI – RĪGAS ZOOLOĢISKAJAM DĀRZAM
Mangaļu enerģijas punktos papildu ūdenim un elektrolītu dzērieniem no Science in Sport skrējējiem būs pieejami dažādi augļi vērtīgās enerģijas uzņemšanai. Skrējēju neapēstos augļus ziedosim Rīgas Zooloģiskajam dārzam, kura iemītniekiem tie būs gards našķis.

Reģistrācija Rimi Rīgas maratona distancēm
Atgādinām, ka Rimi Rīgas maratona visām distancēm (42, 21, 10, 5 kilometru) iespējams reģistrēties oficiālajā maratona mājaslapā www.rimirigamarathon.com līdz 18. maijam.


Par Rimi Rīgas maratonu:
Maratons Rīgā notiek kopš 1991. gada. Rimi Rīgas maratons ir Baltijas valstu vērienīgākais tautas sporta notikums, kas ik gadu Latvijas galvaspilsētā pulcē desmitiem tūkstošu skrējēju no visas pasaules. 2024. gadā Rimi Rīgas maratons norisināsies 18.-19. maijā, kad pasākuma ietvaros būs iespējams izskrieties maratona, pusmaratona, 10km, 5km, DPD jūdzes (1609m) un Olimpiskās bērnu dienas distancēs. Visām Rimi Rīgas maratona distancēm piešķirtas Pasaules vieglatlētikas savienības kvalitātes zīmes (World Athletics Road Race Label), bet maratonam un jūdzes distancēm ir arī Latvijas čempionāta statuss.

Rimi Rīgas maratona organizatoru komandas kontā ir arī pirmais Pasaules čempionāts skriešanā (World Athletics Road Running Championships Riga 23) pusmaratona, 5 km un jūdzes distancēs, kura laikā tika uzstādīti trīs pasaules rekordi. Pasaules čempionāts uzskatāms par nozīmīgāko tautas sporta un vieglatlētikas notikumu Baltijas valstu vēsturē, kas pulcēja pasaules labākos elites skrējējus un amatierskrējējus no 105 pasaules valstīm, kā arī kopā ar Rimi Rīgas maratonu nodrošināja 11,8 miljonu pienesumu valsts ekonomikai. 

Rimi Rīgas maratons sadarbībā ar Bērnu slimnīcas fondu, Rimi un Latvijas televīziju īsteno labdarības kampaņu "Labas gribas kilometri", kurā, kopš tās aizsākuma 2020. gadā, jau kopumā saziedoti 60 000 eiro bērniem ar kustību traucējumiem. Rimi Rīgas maratons aizsācis arī Baltijā nozīmīgāko pasākumu ilgtspējas programmu "Run for Future by Neste", kuras ietvaros ne tikai tiek aprēķināts un kompensēts pasākuma oglekļa pēdas nospiedums, bet arī visi dalībnieki aicināti rīkoties atbildīgi.

Maratonu kopš 2007. gada sadarbībā ar Rīgas domi rīko aģentūra NECom (SIA Nords Event Communications). Galvenais partneris – Rimi, partneri – Neste, TK Spice, Elektrum, sponsori – DPD Latvija, Indexo, WESS Motors Toyota, Sportland, Nike, Latvijas Olimpiskā komiteja. Partneri  – Bērnu slimnīcas fonds, dabīgais minerālūdens Mangaļi, Garmin, Happy, Mēness aptieka, Science in Sport, Vizulo, Klotiņi & Serģis, LSFP, LVS, VSK Noskrien, Rīgas meži un citi. Mediju partneri – LTV, LSM.