18.3.2024 - 9:48

Drošība pirmajā vietā: ekspertu padomi bērnu autokrēsliņa izvēlei un lietošanai

Droša un kvalitatīva autokrēsliņa iegāde ir viens no svarīgākajie pirkumiem brīdī, kad ģimenē ienāk mazulis, taču Latvijā ne vienmēr jaunie vecāki tam pievērš pietiekami lielu uzmanību. Svarīgi arī autokrēsliņa iegādes brīdī ņemt vērā kritērijus, kas garantēs, ka bērnam brauciens automašīnā būs ne tikai ērts, bet arī drošs jebkurā situācijā uz ceļa. Ieteikumos par autokrēsliņa izvēli un lietošanu dalās Neste Latvija un Be Safe.

“Pasaulē, kur katra situācija nes riskus, mūsu bērnu drošība ir galvenā prioritāte. Arī Neste Latvija apzinās, cik svarīgi ir aizsargāt pašus mazākos ceļu satiksmes dalībniekus. Tāpēc mēs uzskatām, ka drošs un pareizi izvēlēts un lietots autokrēsliņš ir būtisks drošības elements katras ģimenes ikdienā. Aicinām ikvienu no vecākiem pievērst uzmanību bērnu drošībai automašīnā, jo rūpes par bērnu drošību ir mūsu kopīga atbildība,” saka Armands Beiziķis, Neste Latvija valdes priekšsēdētājs. 

Autokrēsliņš bērnam ir nepieciešams no dzimšanas līdz 150 cm augumam vai 12 gadu vecumam, taču neatkarīgi no bērna vecuma un autokrēsliņa zīmola ir konkrētas lietas, kas jāņem vērā. Viena no tām ir autokrēsliņa marķējums ar UN R 129 simbolu, kas nozīmē, ka tas ir atbilstošs šī brīža prasībām un derīgs lietošanai Eiropas Savienības valstīs. 

Pareiza sagatavošanās pirms brauciena
Lai autokrēsliņš pilnvērtīgi pildītu savu funkciju, vecākiem ir jāiepazīstas ar ražotāja izstrādāto lietošanas instrukciju un krēsliņš pareizi jāuzstāda automašīnā. Ja krēsliņš ir nepareizi uzstādīts, tas nevarēs pilnvērtīgi pasargāt bērnu avārijas gadījumā. Tāpat arī būtiska ir pareiza bērna piesprādzēšana, lai brauciens būtu gan mierīgs, gan drošs kā vecākiem, tā arī bērnam. Autokrēsla drošības jostām ir jābūt stingri pievilktām klāt pie bērna ķermeņa tā, lai tās nevarētu saliekt. Tāpat uzmanība jāpievērš arī tam, lai bērnam mugurā nebūtu biezās virsdrēbes, kas traucē bērnu pietiekami cieši piesprādzēt. Svarīgi arī, ka drošības lences nav nolaistas zem bērna padusēm un drošības jostu augstums ir atbilstoši noregulēts.

Līdz 15 mēnešu vecumam – tikai atpakaļskatā 
Piecpadsmit mēneši ir noteiktais minimums līdz kādam vecumam bērns automašīnā jāpārvadā tikai atpakaļskatā jeb pretēji braukšanas virzienam. Taču, ja to ir iespējams darīt pēc iespējas ilgāk, tas bērnam būtu tikai drošāk. Piecpadsmit mēneši ir noteiktais minimums līdz kādam vecumam bērns automašīnā ir jāpārvadā tikai atpakaļskatā jeb pretēji braukšanas virzienam. Tas ir tāpēc, ka bērna galva proporcionāli pārējam ķermenim ir liela un smaga – aptuveni 20% no kopējās ķermeņa masas. Ja bērns sēdeklītī ir novietots uz priekšu, tā smagās galvas virzība uz priekšu ir ļoti bīstama, jo slodze uz sprandu un kakla muskuļiem ir liela. Savukārt, ja bērns autosēdeklītī ir atpakaļskatā, inerces rezultātā viņš ar muguru iespiežas krēsliņa atzveltnē, tādā veidā vismaz piecas reizes samazinot iespēju gūt nopietnas traumas. 

Ciešs un piekļaujošs
Autokrēsliņam pašiem mazākajiem ir jābūt ciešam un piekļaujošam, kā arī aprīkotam ar piecu punktu drošības jostu, kas pasargā no sānu kustības, notur bērnu krēsliņa vidū, kas ir visdrošākā vieta avārijas situācijā. Tāpat arī dažādās automašīnās krēslu slīpums atšķiras, kā rezultātā mainās autokrēsliņa pozīcija attiecīgajā automašīnā. Ir autokrēsliņi, kuriem ir līmeņrādis, kas nodrošina pareizu un vienādu pozīciju jebkurā automašīnā, neatkarīgi no krēsla slīpuma. Tas ir svarīgi, lai brauciens būtu drošs, bērnam būtu ērti, kā arī bērna galva nekristu uz priekšu, kad viņš aizmieg brauciena laikā. 

Biežiem braucieniem – rotējošs autokrēsliņš
Ja ikdienas braucieni ar bērnu vecumā no sešiem mēnešiemčetriem līdz sešiem gadiem ir daudz un bieži, kā arī bērnu ir jāceļ automašīnā vairākas reizes dienā, tad visērtāk ir lietot rotējošu, uz sānu pagriežamu autokrēsliņu. Savukārt, ja braucieni ir retāk, bet gari, tad būtiski, lai ērta pozīcija ir gan bērnam, gan viņa kājām, it sevišķi, ja krēsliņš pagriezts pretēji braukšanas virzienam. Izvēloties šīs vecuma kategorijasrotējošu autokrēsliņu ieteicams uz veikalu doties ar attiecīgo automašīnu, kurā bērns pārsvarā tiks pārvietots, kā arī ar pašu bērnu. Klātienē uzreiz iespējams pārbaudīt dažādus krēsliņu variantus, tos ievietojot automašīnā, piesprādzējot bērnu, tādā veidā izvērtējot, vai tas der un ir ievērotas visas drošības prasības. 

Paliktņiem – stingrs nē
Arī pašiem vecākajiem bērniem ieteicams pārvietoties autokrēsliņā, jo tā elastīgās malas notur bērnu krēsliņa iekšpusē, pasargājot bērna mugurkaulu, kaklu un galvu. Tāpat vajadzētu pievērst uzmanību, lai arī šādiem krēsliņiem nav nav roku balstuu, kas nereti traucē pareizi uzlikt doršības jostu. Krēsliņam vajadzētu būt sprādzei starp bērna kājāmTā vietā starp bērna kājām ir sprādze, kas automašīnas orģinālo drošības jostu visu laiku notur vajadzīgajā vietā, garantējot pilnībā drošu braucienu. 

Ko iesākt ar autokrēslu pēc automašīnas sadursmes? 
Pat, ja autokrēsls pēc negadījuma vizuāli izskatās kā jauns un bez bojājumiem, vairāk satiksmē ar to nevar piedalīties. Tas ir tāpēc, ka autokrēsls ir izgatavots no materiāliem, kas absorbē trieciena spēku sadursmes brīdī. Kad tas ir noticis vienreiz, nākamajā reizē avārijā tas vairs nevarēs bērnu pasargāt. Šī iemesla dēļ arī nav ieteicams iegādāties lietotu vai mazlietotu autokrēslu, jo ne vienmēr var būt pārliecība, ka autokrēsls jau iepriekš nav bijis kādā ceļu satiksmes negadījumā. 


Par Neste
Neste (NESTE, Nasdaq Helsinki) rada risinājumus cīņai ar klimata pārmaiņām un ātrākai pārejai uz aprites ekonomiku. Mēs pārstrādājam atkritumus, pārpalikumus un inovatīvas izejvielas atjaunojamās degvielās un ilgtspējīgās izejvielās plastmasai un citiem materiāliem. Mēs esam pasaules vadošais atjaunojamās dīzeļdegvielas un ilgtspējīgas aviācijas degvielas ražotājs, kas attīsta ķīmisko vielu pārstrādi, lai cīnītos ar plastmasas atkritumu problēmu. Mūsu mērķis ir līdz 2030. gadam palīdzēt klientiem samazināt siltumnīcefekta gāzu emisijas, izmantojot mūsu atjaunojamos un aprites ekonomikas risinājumus vismaz par 20 miljoniem tonnu ik gadu. Mūsu mērķis ir līdz 2030. gadam padarīt Porvo naftas pārstrādes rūpnīcu Somijā par ilgtspējīgāko šāda veida ražotni Eiropā. Mēs esam apņēmušies līdz 2035. gadam sasniegt oglekļa izmešu ziņā neitrālu ražošanu, un līdz 2040. gadam samazināt pārdoto produktu oglekļa emisiju intensitāti par 50 %. Mēs arī esam noteikuši augstus standartus attiecībā uz bioloģisko daudzveidību, cilvēktiesībām un piegādes tīkliem. Mēs pastāvīgi esam iekļauti pasaules ilgtspējīgāko uzņēmumu sarakstā Dow Jones ilgtspējības indeksā un Global 100 sarakstā. 2023. gadā Neste ieņēmumi bija 22,9 miljardi eiro. Lasīt vairāk: neste.com

Par SIA Neste Latvija
SIA Neste Latvija ir Neste korporācijas meitas uzņēmums, kas Latvijā strādā jau 32 gadus. SIA Neste Latvija ir viens no mūsdienīgu degvielas standartu aizsācējiem Latvijā. Uzņēmums nodarbojas ar Neste ražotās degvielas mazumtirdzniecību, degvielas un šķīdinātāju vairumtirdzniecību, kā arī naftas produktu uzglabāšanu un pārkraušanu Rīgas terminālī. Kopš darbības uzsākšanas uzņēmums Latvijā ir investējis vairāk nekā 70 miljonus eiro. Neste DUS tīklu Latvijā veido 76 stacijas visā valstī. Vairāk: www.neste.lv