14.5.2018 - 9:43

“Neste” aptauja: 69% autovadītāju braukšanas laikā izmanto mobilo tālruni

Latvijas autovadītāju vidū mobilā tālruņa lietošana pie auto stūres diemžēl ir ierasta prakse – 69% aptaujāto autovadītāju ir atzinuši, ka, vadot automašīnu, mēdz izmantot šo saziņas līdzekli. Katru dienu, esot pie auto stūres, mobilo tālruni izmanto 17% respondentu, tā liecina lielākā automātisko degvielas uzpildes staciju tīkla “Neste” veiktā aptauja.

Paradums izmantot tālruni automašīnas vadīšanas laikā visbiežāk raksturīgs vīriešiem (77%), tikmēr sieviešu vidū šī tendence ir novērojama retāk (57%). Turklāt vīriešu vidū ir divkārt augstāks to šoferu īpatsvars, kas mobilo tālruni pie stūres lieto katru dienu (22% pretstatā 11% sieviešu) vai vairākas reizes nedēļā (21% pretstatā 11% daiļā dzimuma pārstāvēm).

Kā galvenos iemeslus tālruņa lietošanai pie stūres respondenti ir minējuši nepieciešamību atbildēt uz ienākošo zvanu (65%) vai steidzamu vajadzību sazināties ar kādu (43%). Desmitā daļa respondentu atzinuši, ka mobilo tālruni automašīnas vadīšanas laikā izmanto navigācijas programmu lietošanai. Starp aptaujātajiem respondentiem ir arī tādi autobraucēji, kuri, atrodoties pie spēkrata stūres, pagūst ielūkoties sociālajos tīklos, lasīt jaunākās ziņas, kā arī rakstīt īsziņas. Neskatoties uz to, ka vairāk nekā puse autovadītāju mēdz lietot mobilo tālruni automašīnas vadīšanas laikā, vien 2% aptaujāto autovadītāju ir sodīti par šādu rīcību. Biežāk par tālruņa izmantošanu pie stūres sodīti vīrieši.

“Modernās tehnoloģijas mūsu ikdienā ieņem arvien lielāku lomu, taču svarīgi ir noteikt robežu to lietošanai, lai nekaitētu sev un apkārtējiem. Mūsu veiktās aptaujas dati, aptaujājot 500 Latvijas iedzīvotājus, apliecina, ka šī robeža ir ļoti izplūdusi, un būtu svarīgi veicināt autovadītāju izpratni par to, cik bīstama pie auto stūres var izrādīties dalītā uzmanība. Tādēļ arī “Neste”, aktualizējot šo un citus satiksmes drošības tematus, vēlas pievērst autovadītāju uzmanību būtiskām problēmām un aktīvi iesaistīties autovadītāju izglītošanā,” norāda SIA “Neste Latvija” ģenerāldirektors Artu Airiainens.

Nosaucot iemeslus, kas motivētu nelietot mobilo tālruni automašīnas vadīšanas laikā, 21% respondentu piemin izglītojošas kampaņas, kas mudina pārdomāt savus ieradumus pie auto stūres, kā arī līdzcilvēku pozitīvais piemērs kā stimuls atteikties no mobilās ierīces lietošanas, vadot auto (19% autovadītāju). Savukārt 11% atzīst, ka stimuls būtu lielākas finansiālas sankcijas par šo pārkāpumu.