19.4.2023 - 13:49

Pie Bābelīša ezera iestādītais Rimi Rīgas maratona priežu mežs kompensēs daļu no skrējēju atstātās CO2e pēdas

Nedēļas nogalē Rimi Rīgas maratons pie Bābelīša ezera SIA “Rīgas meži” teritorijā tika iestādīts teju 2000 priežu, atjaunojot mežu bijušās pazemes elektrostacijas platībā un priekšlaikus kompensējot daļu no 2023. gada maratonā radītā CO2e pēdas nospieduma. Sadarbībā ar “Rīgas meži” un ilgtspējas programmas “Run for Future by Neste” ietvaros stādītais mežs ir turpinājums 2022. gadā iesāktajām maratona oglekļa pēdas kompensēšanas aktivitātēm Rīgā. Prognozējot 2023. gada oglekļa pēdas nospiedumu, Rimi Rīgas maratona organizatori īpašā aptaujā secinājuši, ka, lai arī dalībnieki arvien aktīvāk plāno iesaistīties vides kvalitātes uzlabošanas aktivitātēs, maratona kopējais oglekļa pēdas nospiedums šogad pieaugs, jo būtiski palielināsies Rimi Rīgas maratona dalībnieku skaits. 

Ilgtspējas programmas “Run for Future by Neste” ietvaros Rimi Rīgas maratons arī 2023. gadā veic ilgtspējas auditu, aprēķinot pasākumā radīto oglekļa pēdas nospiedumu un pilnībā kompensējot to Rīgas pilsētā. Nedēļas nogalē pie Bābelīša ezera iestādītais Rimi Rīgas maratona mežs ir pirmais praktiskais solis, lai priekšlaicīgi kompensētu 2023. gada maratonā radīto oglekļa pēdas nospiedumu. Vietā, kur 0,7 hektāru lielā platībā tika iestādītas 1800 priedītes, gandrīz 80 gadus atradās slepena pazemes elektrostacija, kas celta 1939. gadā gadījumam, ja Latvijas galvaspilsētu nāktos nodrošināt ar elektroenerģiju iespējamā kara laikā. “Rīgas meži” 2017. gadā elektrostaciju demontēja, atstājot pamatīgu robu Bābelīša ezera mežā netālu no ezera atpūtas vietas, kur nu pēc aptuveni 50 gadiem izaugs Rimi Rīgas maratona 2023. gadā kompensētās oglekļa pēdas priežu mežs. 

“Sastādot 1800 priežu stādus, mēs esam uzlikuši lielu, treknu “plāksteri” neizmantotai vietai, kura pēc 50 gadiem jau kā varens priežu mežs strādās nākotnes paaudžu, mūsu bērnu labā. Bābelīša ezera priežu meža stādīšanas talka bija pirmais no “Run for Future by Neste” 2023. gada darbiem. Kopā ar Rimi Rīgas maratona organizatoriem aicināsim maratona dalībniekus, fanus, skrējējus domāt arvien ilgtspējīgāk, mazinot katra individuālo oglekļa pēdas nospiedumu skriešanas svētkos, kā arī izvēlēties Bābelīša ezera apkaimi savām skriešanas takām,” stāsta Armands Beiziķis, Neste Latvija valdes priekšsēdētājs.

SIA “Rīgas Meži” Rīgas mežniecības mežzinis Modris Martinovs skaidro: “Priecājamies par katru uzņēmumu un pasākumu, kurš gatavs ieguldīt laiku un resursus, lai kvalitatīvi atjaunotu vidi mūsu nākamajām paaudzēm. Paldies Rimi Rīgas maratona komandai, ka mežu atjaunošana un veidošana Rīgā, kompensējot Rimi Rīgas maratona oglekļa pēdas nospiedumu, nu kļuvusi par tradīciju. Koku stādīšana nav tikai komandas saliedēšana, darbīgi pavadīts laiks svaigā gaisā un meža atjaunošana, tā ir atbildība par to, kādu vidi mēs atstāsim saviem bērniem, sakopjot aiz sevis un atjaunojot mežus. Skrējēji priežu stādus sastādīja sev cienīgā rekordtempā. Tik ātri mūsu praksē neviens mežs vēl nebija sastādīts!” 

Rimi Rīgas maratona dalībnieki gatavi iesaistīties oglekļa pēdas mazināšanā

Prognozējot 2023. gada oglekļa pēdas nospiedumu, Rimi Rīgas maratona organizatori īpašā izglītojošā dalībnieku aptaujā secinājuši, ka skrējēji arvien aktīvāk gatavi iesaistīties pēdas kompensēšanas un mazināšanas aktivitātēs. 

Piemēram, lielākā daļa aptaujas dalībnieku uz EXPO dosies, izvēloties videi draudzīgu transporta līdzekli – elektroskūteri, velosipēdu, sabiedrisko transportu vai kājām un tikai 22% norāda, ka EXPO ieradīsies ar savu auto vai taksometru. Savukārt uz maratona startu dalībnieki lielākoties (44%) dosies skriešus, bet tikai 14% izvēlēsies savu transportu vai taksometru. Salīdzinot ar iepriekšējā gada datiem, šī aptauja rāda, ka uz pusi samazinājies to dalībnieku skaits, kas nokļūšanai uz EXPO un startu izvēlēsies videi nedraudzīgu transportu.  

Ņemot vērā, ka 2022. gada Rimi Rīgas maratona oglekļa pēdas aprēķinos nozīmīgāko oglekļa pēdas nospiedumu sastādīja tieši dalībnieku transports gan ierodoties Rīgā, gan nokļūstot EXPO un uz pasākuma startu, “Run for Future by Neste” aktivitātes šogad visvairāk tiks vērstas uz dalībnieku izglītošanu tieši transporta izvēles jautājumos.

Saskaņā ar aptaujas rezultātiem atzīstami vērtējams arī fakts, ka 37% aptaujāto trasē plānot doties ar savu ūdens pudeli, bet 83,5% dalībnieku gatavi ūdens punktos izlietotās glāzītes mest šķirošanas konteineros un finišā saņemtās “Mangaļi” dabīgā minerālūdens pudeles izmest finiša depozītpunktā. 

Visbeidzot, 50% dalībnieku numurus un somas atstāj sev par piemiņu, 33% turpinās oficiālās dalībnieku somas lietot, bet 15% būs gatavi nodot dalībnieku somu un numuru otrreizējai pārstrādei. Jāatzīmē, ka tikai 1,7% dalībnieku plāno somiņas izmest atkritumos. 

Pirmoreiz arī individuālās oglekļa pēdas kompensēšanas iespēja

Rimi Rīgas maratona organizatori parūpējušies arī par iespēju katram dalībniekam individuāli kompensēt savu pēdu, reģistrējoties Rimi Rīgas maratonam. Kopš iespējas ieviešanas 2023. gada pavasarī, savu individuālo pēdu reģistrējoties jau paspējuši kompensēt teju 100 dalībnieku, kā arī tādi atzīti uzņēmumi kā Primekss, Trodo un CWT Latvia, kompensējot visu savu darbinieku – maratona dalībnieku oglekļa pēdas nospiedumu. Organizatori aicina ikvienu būt atbildīgiem un vidi saudzējošiem ikdienā un maratonā un savu pēdu kompensēt pašiem reģistrācijas sistēmā. Savu individuālo pēdu kompensēt savā maratona profilā iespējams arī tad, ja dalībnieks maratonam jau reģistrējies. 

Prognozējams oglekļa pēdas nospieduma pieaugums

Lai arī saskaņā ar aptaujas datiem, maratona dalībnieki ir pietiekoši informēti vides jautājumos, kā arī uz ilgtspējīgu domāšanu un darīšanu vērsti, organizatori prognozē, ka 2023. gada oglekļa pēdas nospiedums pārsniegs 2022. gada pēdu. Plānots, ka pasākumā dalību ņems par vismaz 50% lielāks skrējēju skaits nekā pērn, tai skaitā, būtiski lielāks ārvalstu dalībnieku apjoms, kuri uz startu Rīgā ierodas ar aviotransportu, tādējādi ietekmējot kopējo oglekļa pēdas nospiedumu.

Programmas “Run for Future by Neste” ietvaros aprēķinātā kopējā Rimi Rīgas maratona 2023. gada pēda, kā arī pārējās aktivitātes, kas plānotas pēdas kompensācijai Rīgas pilsētā, tiks izziņotas pēc Rimi Rīgas maratona.  

Reģistrācija Rimi Rīgas maratona distancēm
Atgādinām, ka Rimi Rīgas maratona 42, 21, 10, 5 kilometru un DPD jūdzes distancei, kā arī Olimpiskās bērnu dienas trasītēm, iespējams reģistrēties oficiālajā maratona mājaslapā www.rimirigamarathon.com. Pēdējās izmaiņas dalībnieki var izdarīt līdz 30. aprīlim. Savukārt vecāki tiek aicināti bērnus līdz 12 gadu vecumam pieteikt Olimpiskajai bērnu dienai pēc iespējas ātrāk, jo dalībnieku limits šogad ir noteikts 7 000 dalībnieku un visticamāk, ka tas tiks sasniegts jau aprīļa laikā.


Par Rimi Rīgas maratonu:
Maratons Rīgā notiek kopš 1991. gada. 33. Rimi Rīgas maratons norisināsies 2023. gada 6.-7. maijā. 2022. gadā Rimi Rīgas maratons pulcēja vairāk nekā 17 000 reģistrēto dalībnieku. Rimi Rīgas maratons sadarbībā ar Bērnu slimnīcas fondu, Rimi un Latvijas televīziju īsteno labdarības kampaņu "Labas gribas kilometri", kurā kopumā saziedoti jau vairāk nekā 55 000 eiro bērniem ar kustību traucējumiem. Maratonu kopš 2007. gada sadarbībā ar Rīgas domi rīko aģentūra NECom. Galvenais partneris – Rimi, partneri – Neste, TC Spice, Elektrum, sponsori – DPD Latvija, Indexo, WESS Motors Toyota, Sportland, Nike, Latvijas Olimpiskā komiteja. Partneri – Bērnu slimnīcas fonds, dabīgais minerālūdens Mangaļi, Garmin, Gjensidige Latvija, Happy, Mēness aptieka, Science in Sport, Klotiņi & Serģis, LSFP, LVS, VSK Noskrien un citi. Mediju partneri – LTV, LSM.

Par Pasaules čempionātu skriešanā Rīgā:
Pasaules čempionāts skriešanā (World Athletics Road Running Championships), kas pasaules pirmizrādi Rīgā piedzīvos 2023. gada 30. septembrī un 1. oktobrī, būs nozīmīgākais tautas sporta un vieglatlētikas pasākums Baltijas valstu vēsturē. Unikālie skriešanas svētki, kas pasaules čempionus Rīgā kronēs jūdzes, piecu kilometru un pusmaratona distancēs, pirmoreiz kopā ar elites skrējējiem visās distancēs pulcēs arī vairākus desmitus tūkstošus amatier-skrējēju no vismaz 100 pasaules valstīm. Pasaules Vieglatlētikas savienība (World Athletics) Rīgas kandidatūru Pasaules čempionāta skriešanā rīkošanai apstiprināja 2021. gada jūlijā. Pasaules čempionātu organizē Rimi Rīgas maratona komanda (SIA “Nords Event Communications”) tandēmā ar Latvijas un Pasaules vieglatlētikas savienībām. Pasākuma oficiālie partneri ir Rīgas Dome, Izglītības un Zinātnes ministrija, Latvijas Investīciju un Attīstības aģentūra un Rimi Rīgas maratons. Latvijas privātā sektora partneri ir Sportland, dabīgais minerālūdens Mangaļi un Mēness aptieka.