10.1.2023 - 11:36

Aptauja: Latvijas iedzīvotāji uz gājēju pārejām joprojām jūtas nedroši

Jau no agras bērnības vecāki saviem bērniem māca šķērsot ceļu droši. Skats pa kreisi, pa labi un vēlreiz pa kreisi. Tieši šis pats princips neatkarīgi no vecuma vēl svarīgāks ir diennakts tumšajā laikā, it īpaši ziemas mēnešos. Kopumā vairāk nekā puse Latvijas iedzīvotāju jeb 59 % aptaujā atzīst, ka uz gājēju pārejām jūtas drīzāk nedroši vai pilnībā nedroši. Savukārt tikai 38 % no respondentiem diennakts  tumšajā laikā jūtas droši uz gājēju pārejām, liecina Neste Latvija veiktā aptauja.* 

Interesanti, ka iedzīvotāji tieši Pierīgā (9 %) un Kurzemē (9 %) jūtas visnedrošāk, šķērsojot ielu savos ikdienas maršrutos. Kas svarīgi – saskaņā ar aptaujā iegūtajiem datiem, drošība uz gājēju pārejām ir vairāk saistīta ar pārvietošanās kultūru un uzmanību, nevis apgaismojuma trūkumu.

“Gada tumšajā laikā justies droši uz ielas kā gājējam, tā transporta vadītājam ir vienlīdz svarīgi. Patīkami ir uzzināt, ka lielākajai daļai no aptaujātajiem Latvijas iedzīvotājiem (67 %) viņu ikdienas maršrutos gājēju pārejas biežāk ir apgaismotas vai pilnībā apgaismotas. Gājēji Latvijā jūtas pamanāmāki un līdz ar to arī drošāki, salīdzinājumā ar autobraucējiem. Tikai 14 % gājēju bijuši iesaistīti negadījumos uz gājēju pārejām apgaismojuma trūkuma vai tumsas dēļ, vienlaikus starp autobraucējiem šādi negadījumi ir notikuši divtik biežāk (33 %), no kā var secināt, ka tieši diennakts tumšajā periodā labas braukšanas manieres ir jo būtiskākas,” uzsver Armands Beiziķis, SIA Neste Latvija valdes priekšsēdētājs.

Kaut arī uz gājēju pārejām tikai 14 % no gājējiem ir iekļuvuši vai gandrīz iekļuvuši ceļu satiksmes negadījumos, kuros kā galvenais iemesls tiek minēts apgaismojuma trūkums, bet 80 % - nav iekļuvuši, diemžēl tieši gados jaunāki respondenti (18-29) un Pierīgas iedzīvotāji (20%) ir starp biežākajiem ceļu satiksmes negadījumu dalībniekiem, kas varētu būt saistīts ar neuzmanību.

Starp visiem aptaujas dalībniekiem 33 % autovadītāju ir iekļuvuši vai gandrīz iekļuvuši ceļu satiksmes negadījumos, kā galveno iemeslu minot pietiekama apgaismojuma trūkumu. No šiem respondentiem 40 % bija vīrieši, vairākums vecumā 30-39 gadi un ienākumiem virs 1000 EUR mēnesī.

Neste atkārtoti ikvienu ceļu satiksmes dalībnieku aicina pārvietoties pa ceļu apdomīgi, ievērot ceļu satiksmes noteikumus, kā arī cieņpilni izturēties pret citiem satiksmes dalībniekiem. 

*)Lai noskaidrotu Latvijas iedzīvotāju drošību uz gājēju pārejām, Neste Latvija veica aptauju sadarbībā ar OMD Latvia 2022. gada decembrī, aptaujājot 1010 interneta lietotājus no visas Latvijas.


Par Neste
Neste (NESTE, Nasdaq Helsinki) rada risinājumus cīņai ar klimata pārmaiņām un ātrākai pārejai uz aprites ekonomiku. Mēs pārstrādājam atkritumus, pārpalikumus un inovatīvas izejvielas atjaunojamās degvielās un ilgtspējīgās izejvielās plastmasai un citiem materiāliem. Mēs esam pasaules vadošais atjaunojamās dīzeļdegvielas un ilgtspējīgas aviācijas degvielas ražotājs, kas attīsta ķīmisko vielu pārstrādi, lai cīnītos ar plastmasas atkritumu problēmu. Mūsu mērķis ir līdz 2030. gadam palīdzēt klientiem samazināt siltumnīcefekta gāzu emisijas, izmantojot mūsu atjaunojamos un aprites ekonomikas risinājumus vismaz par 20 miljoniem tonnu ik gadu. Mūsu mērķis ir līdz 2030. gadam padarīt Porvo naftas pārstrādes rūpnīcu Somijā par ilgtspējīgāko šāda veida ražotni Eiropā. Mēs ieviešam atjaunojamas un pārstrādātas izejvielas, piemēram, sašķidrinātus plastmasas atkritumus, kā pārstrādes rūpnīcas izejmateriālus. Mēs esam apņēmušies līdz 2035. gadam sasniegt oglekļa izmešu ziņā neitrālu ražošanu, un līdz 2040. gadam mēs samazināsim pārdoto produktu oglekļa emisiju intensitāti par 50 %. Mēs arī esam noteikuši augstus standartus attiecībā uz bioloģisko daudzveidību, cilvēktiesībām un piegādes tīkliem. Mēs pastāvīgi esam iekļauti pasaules ilgtspējīgāko uzņēmumu sarakstā Dow Jones ilgtspējības indeksā un Global 100 sarakstā. 2021. gadā Neste ieņēmumi bija 15,1 miljards eiro. Lasīt vairāk: neste.com

Par SIA Neste Latvija
SIA Neste Latvija ir Neste korporācijas meitas uzņēmums, kas Latvijā strādā jau 32 gadus. SIA Neste Latvija ir viens no mūsdienīgu degvielas tirdzniecības standartu aizsācējiem Latvijā. Uzņēmums nodarbojas ar Neste ražotās degvielas mazumtirdzniecību, degvielas un šķīdinātāju vairumtirdzniecību, kā arī naftas produktu uzglabāšanu un pārkraušanu Rīgas terminālī. Kopš darbības uzsākšanas uzņēmums Latvijā ir investējis vairāk nekā 70 miljonus eiro. Neste DUS tīklu Latvijā veido 77 stacijas visā valstī. Vairāk: www.neste.lv