10.3.2020 - 11:19

Aptauja: atstarotājus uz bērnu ratiem lieto, bet vecāki nezina, kā to darīt pareizi

91% jauno vecāku, rūpējoties par savu bērnu drošību uz ceļa diennakts tumšajā laikā un sliktas redzamības apstākļos, izmanto atstarotājus, kas piestiprināti bērnu ratiem. Vienlaikus 57% nezina, kurā vietā uz ratiem novietot atstarojošos elementus, lai tie būtu vislabāk pamanāmi, savukārt 61% nezina, kuri atstarojošie elementi ir visefektīvākiem– tā noskaidrots vadošā degvielas uzpildes staciju tīkla Neste veiktajā Latvijas iedzīvotāju aptaujā.

Pētījums, kurā piedalījās 1796 respondenti, parāda, ka nozīmīgi lielākai daļai vecāku, proti, 99% ir svarīgi izmantot atstarojošus elementus arī uz bērnu ratiņiem,  un 91% no aptaujātajiem to arī dara. Vien 25% no pētījuma dalībniekiem atzīst, ka ratu iegādes brīdī ir pievērsuši uzmanību tam, vai bērnu ratiņi ir aprīkoti ar atstarojošiem elementiem.

Pretēji tam, ka tikai atseviški ratu izgatavotāji jau ražošanas procesā ir iestrādājuši atstarotājus, gandrīz puse jeb 47% no aptaujas dalībniekiem paši ir aprīkojuši ratus, lai justos droši atrodoties uz ceļa. Pētījums arī atklāja, ka 57% apjautājo nezina, kurā vietā uz ratiņiem būtu jāpiestiprina atstarojošus elementus, lai tie būtu vislabāk pamanāmi. Savukārt 61% jeb 1096 jaunajiem vecākiem nav informācijas, kurš no atstarotājiem ir vispamanamākais.

Lai atbildētu uz šiem jautājumiem, Neste, sadarbībā ar TV raidījumu “Auto ziņas”, veica eksperimentu un pārbaudīja dažādus atstarojošus elementus, lai noskaidrotu, kurus no tiem vislabāk pamana automašīnu vadītāji un kurā vietā uz ratiem tos novietot, lai tie būtu vislabāk pamanāmi. Eksperimentā tika testēti vairāki atstarojoši elementi – magnētiskie klipši, atstarojošas uzlīmes, atstarojošā aproce jeb lenta, lai pārliecinātos par atstarotāju lomu gājēju drošībā, kas šajā gadījumā bija vecāki ar bērna ratiem. Eksperiments uzrādīja šādus rezultātus:

  • Zīdaiņu ratiņi jeb ratiņi ar kulbu salīdzinājumā ar sporta ratiem (sēžamie rati) ir daudz piemērotāki atstarotāju izvietošanai.
  • Pārvietojoties pa gājēju ietvi vai ceļa nomali, savas drošības labad obligāti ir nepieciešams vismaz viens atstarotājs, kas piestiprināts ratu priekšpusē un otrs – aizmugurē.
  • Šajā eksperimentā pierādījās, ka atstarojošas uzlīmes nenodrošina pietiekamu drošību – tās slikti turas un nav sevišķi labi pamanāmas. Turklāt uz sporta ratiem praktiski nav vietas, uz kurām uzlīmētās uzlīmes pildītu savu funkciju.
  • Labāku efektu no pamanāmības un līdz ar to drošības aspekta sniedz magnētiskie klipši, jo tie ir ērti pārvietojami – gan uz ratiem, gan uz apģērba.
  • Eksperiments arī parādīja, ka atstarojošo elementu izvietojuma augstumam nav izšķirošas nozīmes – galvenais, lai atstarotājs ir kvalitatīvs un pilda savu funkciju. Lai gājējs ar bērna ratiem būtu maksimāli redzams, atstarotāju vēlams piestiprināts jostas vietas augstumā. Ja atstarotāji ir divi, tad otru ieteicams aplikt ap gājēja kāju nevis roku.
  • Saskaņā ar eksperimenta datiem, vislabāk var pamanīt baltu, nevis zaļu vai dzeltenu atstarotāju. Pamanāmāks ir lentveida nevis apaļš atstarotājs, jo tam ir lielāks atstarojošais laukums un līdz ar to plašāks saskatāmības diapazons. Atstarojošās aproces pluss ir tas, ka to automobiļa vadītājs redzēs no visām pusēm.
  • Ne tikai bērnu ratiem jābūt aprīkotam ar atstarojošiem elementiem, bet noteikti arī personais, kas ratiņus stumj.

“Ikvienam, kurš rūpējas par savu un bērnu drošību atrodoties uz ceļa diennakts tumšajā laikā vai sliktas redzamības apstākļos, ir pieejami dažāda veida atstarotāji, taču jāņem vērā konkrētā atstarotāja lielums, tā novietojums un atstarojošā materiāla kvalitāte. Pareizi pielikts atstarotājs uz bērna ratiem savlaicīgi brīdina auto vadītāju par gājēju atrašanos uz ietves, gājēju pārejas vai uz ceļa braucamās daļas. Pat tad, ja vadītājs nav pārliecināts, vai tumsā spīdošais objekts ir cilvēks, vadītājs centīsies no tā izvairīties. Jāņem vērā tas, ka atstarojošajiem elementiem ir jābūt ne vien uz bērna ratiem, bet arī uz paša gājēja. Ja drošības elementi būs pamanāmi no pietiekami liela attāluma, auto vadītājs spēs attiecīgi reaģēt,” stāsta Armands Beiziķis, Neste Latvija valdes priekšsēdētājs.

Neste veica aptauju 2020. gada februārī un tajā piedalījās 1796 dalībnieki no visas Latvijas – portāla mammamuntetiem.lv lasītāji.

Pilnu eksperimentu var noskatīties raidījumā Autoziņas : https://www.facebook.com/watch/?v=188739215757773


 


 

Par “Neste”

Neste izstrādā ilgtspējīgus risinājumus transporta nozares, dažādu uzņēmumu, kā arī patērētāju vajadzībām. Mūsu plašais atjaunojamo produktu klāsts nodrošina iespēju mūsu klientiem samazināt klimatu ietekmējošās emisijas. Mēs esam pasaulē lielākais atjaunojamās dīzeļdegvielas ražotājs, kas to ražo no atkritumiem un rūpniecībā izmantoto izejvielu pārpalikumiem, kā arī ievieš atjaunojamus risinājumus aviācijas un plastmasas ražošanas nozarēm. Mēs esam arī tehnoloģiski progresīvs augstas kvalitātes naftas produktu ražotājs. Mēs vēlamies būt uzticams partneris ar plašām zināšanām, kas balstītas izpētē un virknē ilgtspējīgu aktivitāšu. Neste ienākumi 2019. gadā veidoja 15,8 miljardus eiro. 2020. gadā 100 pasaules ilgtspējīgāko korporāciju sarakstā (“Global 100”) Neste ierindojās augstajā 3. vietā. Vairāk informācijas: www.neste.com.

 

Par SIA “Neste Latvija”

SIA “Neste Latvija” ir “Neste” korporācijas meitas uzņēmums, kas Latvijā strādā jau 30 gadus. SIA “Neste Latvija” ir viens no mūsdienīgu degvielas tirdzniecības standartu aizsācējiem Latvijā. Uzņēmums nodarbojas ar “Neste” ražotās degvielas mazumtirdzniecību, degvielas un šķīdinātāju vairumtirdzniecību, kā arī naftas produktu uzglabāšanu un pārkraušanu Rīgas terminālī. Kopš darbības uzsākšanas uzņēmums Latvijā ir investējis vairāk nekā 70 miljonus eiro. “Neste” DUS tīklu Latvijā veido 75 stacijas visā valstī. Vairāk: www.neste.lv